ДДОС-атаки, листи від окупантів, "доведи, що не диверсант": як живе свобода слова у Полтаві з початку повномасштабної війни

20 квітня 2022 0

З 24 лютого в Україні триває повномасштабне військове вторгнення рф. Полтавщина стала тиловою областю, в регіоні не ведеться бойових дій. А полтавські журналісти, як і решта медійників зі всієї України, посилено тримають оборону на інформаційному фронті. Кожна редакція змушена адаптуватися до роботи у воєнний час, так чи інакше переформатувати діяльність. Медійники борються із фейками, потерпають від DDoS-атак на свої сайти. Деякі редакції потерпають від браку фінансування, але всі ці труднощі не стали причиною зупинити роботу. 


Порушення свободи слова  – з перших днів повномасштабної війни


З перших днів нового етапу війни редакції полтавських видань змушені були відбиватися від ДДОС-атак. Під особливим прицілом ворога були сайти видань "Полтавська хвиля", "Полтавщина" (але, як розповіли в редакції, всі атаки були успішно відбиті) "Зміст", YouTube телеканалу PTV UA – саме ці сайти активно почали висвітлювати ситуацію. У квітні періодичних переслідувань почало зазнавати комунальне інформаційне агентство "Новини Полтавщини". В редакцію надходять листи із погрозами від окупантів. А журналісти в районах Полтавщини фіксували фейкові листи нібито від державного сектору.


Фейкові новини, фейкові канали


Не обійшлося без фейків. В перший день війни з'явилася інформація щодо російських штурмовиків Су-25 у небі над Полтавою. Її поширювали пропагандистські телеграм-канали. Інформація виявилася фейком. Протягом двох місяців повномасштабного військового вторгнення росії на територію України у Полтаві періодично спростовують фейки про роботу комунальних підприємств тощо та інших установ. 


Наприкінці лютого анонімні Телеграм-канали поширювали інформацію про розсилку нібито евакуаційних планів від імені СБУ. Але СБУ Полтавської області тоді повідомила, що імейли нібито від імені СБУ про електронні плани евакуації – фейк. Та пояснили, що таким чином країна-агресор намагається встановити вірусне програмне забезпечення на комп’ютери українців та зібрати конфіденційну інформацію.


На початку березня уПолтаві з'явився фейковий канал, який від імені ДСНС повідомляє про сигнал тривоги. Насправді канал https://t.me/sirena_poltavaa – фейковий. Єдиний офіційний канал ДСНС – https://t.me/dsns_poltava_syrena, про що повідомляли у ГУ ДСНС у Полтавській області. скріншот – тереграм-канал PTV UA

Також у березні уПолтаві Телеграм -канали поширювали фейк про збір списків на евакуацію від Укрзалізниці. У оголошенні прохали зареєструватися за телефоном і вказували, що потрібно вказати кількість людей та їх дані. Укрзалізниця спростувала це.