Що таке альткоіни в криптовалюті: види та в які із них інвестувати?
Сьогодні криптовалюта – це найефективніший інструмент для інвестування, за допомогою якого можна швидко вийти на пристойний заробіток. І якщо, що таке Біткоін, знає багато людей, то з альткоінами склалася зворотна ситуація. Саме альти складають більше половини крипторинку. У квітні цього року їхня сумарна вартість перевищила позначку в 630 млрд. доларів. Статистика відомої платформи CoinMarketCap вказує, що у світі є вже понад 20 тисяч альтернативних коінів. Найпопулярнішим із них визнано Ethereum, на частку якого припадає практично 19% крипторинка.
Щоб заробляти на такій крипті, слід відповідально підходити до її вибору. Враховувати рекомендується не лише технічні показники та маркетингову кампанію проекту, але також репутацію та затребуваність серед користувачів. Окрім вивчення експертних прогнозів, обов'язково проводите власне дослідження.
Що таке альт?
Під альткоінами розуміють будь-яку криптовалюту, яка з'явилася після Bitcoin. Це свого роду покращені альтернативи Біткоіна. Їхня головна задача – запропонувати користувачам нові вирішення проблем, які спостерігаються у лідера криптовалютного ринку. 99% сучасних цифрових валют можна віднести до категорії альткоінів.
Успіх першої монети спровокував те, що ентузіасти почали копіювати ідею, вносячи незначні зміни. Сьогодні альти суттєво відрізняються між собою. З кожним днем їх стає дедалі більше, причому у них закладається рішення різних задач. До основних причин, через які з'являється все більше нових криптоактивів – децентралізація та технологія блокчейну. Завдяки цьому можна створювати необмежену кількість нової крипти.
Першою альтернативною монетою вважається Namecoin (NMC). Однак найбільш розкрученим конкурентом BTC став проект Ethereum. До відомих стартапів зараховуються також Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, Dogecoin та ін.
Нюанси, які заслуговують на увагу
Професійні трейдери постійно відстежують курс криптовалют онлайн на криптобіржах, щоб оцінювати ситуацію комплексно та розуміти, у що вкладати. Незважаючи на те, що Bitcoin отримує великі оновлення, альти дозволяють знаходити ефективніші рішення існуючих проблем. Серед головних мінусів першої цифрової валюти можна назвати такі:
- Довгі транзакції. Щоб їх прискорити, алгоритми мають бути вдосконалені.
- Нестача анонімності. Застосовуються додаткові методи шифрування, які ускладнюють відстеження відправника та одержувача.
- Дорогий майнінг. Альтернативні коіни передбачають інші протоколи майнінгу, для яких не потрібне дороге та складне обладнання.
- Низька функціональність. Цифрові активи надають спеціальні функції, наприклад, створення смарт-контрактів.
Але й у altcoin є свої недоліки, які притаманні також BTC: стрибкоподібні коливання ціни криптовалюти, сильна залежність від головної монети, дій уряду, заяв медійних осіб. До того ж, варто переживати через високий ризик втрати довіри до криптоактиву та небезпеки заборони майнінгу або володіння криптою в окремих державах.
Які існують види альткоінів?
- Стейблкоіни.
Цей тип має прив'язку до іншого, більш стабільного активу. Наприклад, це можуть бути фіатні гроші. Ціна стейблкоінів може залежати від дорогоцінних металів чи інших цифрових монет. Працює це так: стейбли мають резерв у звичайних грошах, наприклад, у доларах США. Ці кошти задіяні як запорука випуску певної кількості крипти. Відповідно, курс криптовалют до долара буде сумірний.
Першим стейблкоіном вважається Tether. Його перевага полягає в тому, що комісія за транзакції є нижчою, ніж при обміні долара. Тому ним користуються досвідчені трейдери, коли торгують криптоактивами.
- Мемкоіни.
Їх створили на основі популярних інтернет-мемів. І якщо випуск бітка обмежений, то мемкоіни надходять на ринок масово. Цінність полягає від участі спільноти. Як правило, їх купують люди, які стежать за трендами, та впливові особи. Усі пам'ятають, коли Ілон Маск робив публікації у своєму Твіттері про Dogecoin, який спочатку розробили як жарт. Ціноутворення цього мемкоіна багато в чому залежить від дій мільярдера.
Токени як вид альтів
- Утилітарні чи службові токени.
Utility-токени, як правило, застосовуються компаніями, які хочуть підвищити інтерес до своїх продуктів. Крім того, вони використовуються для створення програм та формування цінності сервісів, які запропоновані в рамках блокчейнів. Зауважте, що такі криптоактиви не дають права власності на будь-які частини компанії.
Наприклад, можна розглянути службовий токен Filecoin. Купівля криптовалюти такого плану підійде для придбання місця в однойменній мережі блоку для зберігання файлів. Мережа Filecoin – це децентралізована версія відомих платформ хмарного зберігання, таких як Google Drive.
- Токени управління.
Вони необхідні, щоб отримувати деякі переваги, наприклад, брати участь у опитуваннях, пов'язаних із блокчейном. Популярний токен управління – Maker. Власникам надається право голосування за рішення щодо протоколу децентралізованих фінансів. Вони, у свою чергу, підтримують стабільність вартості стейблкоіну DAI.
- Токени безпеки.
Це цифрова форма цінних паперів. Іншими словами, це токенізовані акції, облігації та ін. Але їх не можна вважати криптовалютою. Токени безпеки функціонують на блокчейні, створення нового не потрібно. Наприклад, токени ERC-20 сумісні з криптою Ethereum та можуть працювати на однойменному блокчейні. Власники таких токенів часто мають дивіденди у вигляді додаткових токенів.
Форки
Розбираючись, що таке криптовалюта, яка з'явилася після BTC, не можна ігнорувати цю категорію. Форки – розподіл блокчейна на 2 і більше гілок. Вони виникають тоді, коли кодери змінюють метод будови блокчейну. Існує два типи форків:
- Софтфорки. Зміни мережі повністю сумісні зі старими іі версіями. Не потрібно оновлювати програмне забезпечення комп'ютерів, які підтримують монети. У будь-який момент можна скасувати зміни мережі.
- Хардфоркі. Це глобальні зміни мережі, які не можуть існувати сумісно зі старим ПЗ для майнінгу. Тобто виходить новий альт, який не працює зі старою версією криптовалюти в одній мережі. Потрібно провести оновлення ПЗ.
Як приклад, форка Bitcoin можна навести Bitcoin Cash – версія першої криптомонети, яка більш оптимальна для повсякденних платежів.
Що враховувати, підбираючи альткоін для інвестування?
Обираючи криптоактив для трейдингу або вкладення в нього, рекомендується дослідити низку важливих факторів:
- Капіталізація. Якщо нині цифрова монета на біржі криптовалют коштує дорого, це хороший показник. Однак необхідно ознайомитись з її історією – чи були великі обвали капіталізації раніше. Це свідчить про зниження попиту на валюту.
- Технологія. Лише деякі криптопроекти справді вирішують конкретні проблеми. Інвестувати слід у ті стартапи, які допомагають розвивати криптоіндустрію.
- Команда. За перспективними криптомонетами, як правило, стоять сильні лідери, які знають, як зацікавити користувачів своїми ідеями.
- Цілі. Не чекайте успіху від криптовалюти, яка просто існує. Позитивний результат можливий у того проекту, команда якого ставить чіткі цілі та прагне їх виконання.
- Токеноміка. Важливо оцінити, яка частка від загальної емісії крипти знаходиться в обігу, коли на крипторинку виявляться додаткові токени та ін. Тобто, якщо зараз у обігу доступно лише 15% монет, а за місяць додасться ще 15%, то це суттєво вплине на курс крипти та призведе до його коливань.
Як купити та продати альткоіни?
Обмінники – це швидкий та простий спосіб, якщо вам потрібно провести операцію один раз або для вас важлива швидкість. Такі послуги пропонують виведення грошей не тільки на банківську картку, а й у вигляді готівки. Останній варіант використовують ті, хто не хоче демонструвати свої кошти на офіційних рахунках. Щоб перевести в готівку криптовалюту, від вас знадобиться всього декілька кліків. При цьому ви можете знаходитись у будь-якому куточку планети. Недолік такого методу – високі комісії та ризик попадання на шахраїв. Щоб знайти перевірений ресурс із хорошими умовами, рекомендується оцінювати обмінники на спеціальних моніторингових агрегаторах.
Для виведення коштів також популярні P2P-платформи, які працюють за принципом обміну між користувачами. Ви можете вибрати відповідну пропозицію з діючих оголошень або створити власну об’яву, вказавши оптимальні умови. Сам майданчик у цьому разі виступає гарантом безпеки угод.
Ще один затребуваний варіант – криптовалютні біржі. Подібні послуги надають можливість роботи з широким набором торгових пар. Завдяки цьому ви зможете провести операцію із менш популярними монетами. Рекомендується вибирати великі криптобіржі, які вже заслужили на довіру користувачів. Українці віддають перевагу Binance, WhiteBIT та ін.
Причини виникнення альтсезонів
Альтсезон – період часу, коли альти зростають у ціні більше, ніж BTC. У такий час інвестори можуть добре заробити буквально за декілька тижнів. Тут можна навести аналогію у вигляді продавців новорічних ялинок: за кілька днів вони отримують такий прибуток, як за решту року. Альтсезон можна спостерігати у періоди між ралі Біткоіну. Як результат – волатильність бітка знижується, а користувачі інвестують в інші криптоактиви. Через те, що в альткоіни надходить багато грошей, вони показують стрімке зростання за короткий часовий проміжок.
Щоб виявити наступ альтсезону, необов'язково вивчати масово графіки та ретельно відстежувати зміни на ринку. Важливі орієнтири – дві основні метрики:
- Bitcoin Dominance Index.
Метрика вказує на те, яку частку займає капіталізація лідируючої монети щодо капіталізації всього крипторинку. Вважається, що сезон altcoin починається, коли домінування Біткоіна опускається нижче 50%. Але додатково потрібно вивчити ще один індикатор.
- Altcoin Season Index.
З його допомогою можна визначити, в якій фазі зараз знаходиться крипторинок. Якщо значення індикатора знижується до 25 і менше, настає Bitseason. Це означає, що гроші з альтів знову переходять до Bitcoin.
Передбачити, яка точно крипта виросте в майбутньому альтсезоні, неможливо. Якщо грамотно вивчати крипторинок, можна лише припустити зміни з певною часткою ймовірності. Це підвищить ваші шанси на успіх інвестицій.