Стипендії курсантам вишів, ВЛК і старт основної сесії НМТ: що зміниться з 1 травня?

Сьогодні, 12:30 0
Яніна Климань
З травня зростуть стипендії курсантів військових вишів, оновлять стандарти для світлофорів, також будуть тимчасові обмеження на кордоні з Польщею.

Від 1 травня 2025 року на українців чекає низка змін. Зокрема зміни стосуватимуться українських водіїв, які заправляють свої авто бензином. Також зміни відчують і курсанти.

Детальніше про те, що зміниться для українців у травні 2025 року.

Бензин будуть змішувати зі спиртом

З 1 травня усі АЗС в Україні додаватимуть до бензину спирт або так званий біоетанол, не менше, ніж 5%. Є кілька основних причин, для чого це робити.

Це екологія, адже біоетанол чистіший за нафтове пальне, при згорянні він виділяє менше шкідливих речовин. Друга причина – зобов’язання України в рамках євроінтеграції.

При цьому, пальне на заправках може подорожчати, але несуттєво, особливо якщо враховувати світове падіння цін на нафту.

Дедлайн подання декларації про доходи

З 1 січня в Україні розпочалася кампанія з декларування доходів, які громадяни отримали протягом 2024 року. Так, до 1 травня потрібно подати декларацію про свій майновий стан, тобто останній день, коли можна подати декларацію, – 30 квітня.

До 1 серпня 2025 року потрібно буде сплатити податкові зобов’язання.

Подати декларацію можна в електронній формі, зокрема за допомогою "Електронного кабінету платника податків".

Якщо ж декларацію не подати або прострочити термін, доведеться сплатити штраф – 340 грн.

Субсидії на неопалювальний сезон

З 1 травня до 30 вересня в Україні розраховується субсидія на неопалювальний сезон. Зазвичай це відбувається автоматично, однак деяким громадянам потрібно повторно подати заяву.

Так, якщо змінилися відомості про майновий стан або склад домогосподарства, необхідно протягом місяця повідомити про це Пенсійний фонд України.

Окремо звернутися для призначення субсидії на неопалювальний період потрібно, якщо:

орендувати житло, за яке сплачуєте комунальні послуги;

у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;

кількість тих, хто фактично проживає в житловому приміщенні, менша, ніж кількість зареєстрованих у ньому;

домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

на опалювальний період субсидію призначили в розмірі 0 грн.

У Пенсійному фонді нагадали, навіть якщо подати заяву протягом травня або червня, субсидія все одно призначать з початку неопалювального періоду.

Оновлення стандартів для світлофорів

З травня 2025 року в Україні оновлюються стандарти для світлофорів, однак серйозних відмінностей не передбачається. Так, зелений колір світлофора стане більш насиченим – приведеним до європейських стандартів.

Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький ще у листопаді пояснював, що саме зміниться:

стрілки на лінзах світлофорів будуть шевронні (світитимуться кольором, який виділяється на фоні та який видніше здалеку);

велосипедні світлофори будуть з піктограмою велосипеда та з лінзою 100 мм для велосипедних доріжок (такі світлофори будуть розміщені праворуч від дороги) або з лінзою 200 мм (якщо світлофор розміщений над дорогою);

будуть спільні велопішохідні світлофори;

додадуть таймер зворотного відліку часу як на пішохідних, так і на транспортних світлофорах, зокрема і на велосипедних.

Важливо, що оновлення стандартів з 1 травня не означає, що в Україні почнуть змінювати старі світлофори. Йдеться саме про стандартизацію лише нових.

Тимчасові обмеження на кордоні з Польщею

З 22 квітня у пункті пропуску Шегині на кордоні України з Польщею діють тимчасові обмеження на виїзд для легкових транспортних засобів. Зокрема одна зі смуг на виїзд не працюватиме, що може вплинути на утворення черг.

Такі обмеження ввели через ремонтно-реконструкційні роботи. Орієнтовно обмеження триватимуть до 10 травня.

Тарифи на комуналку у травні 2025 року

Попри завершення опалювального сезону, з 1 травня не передбачається підвищення тарифів на комунальні послуги, як і обіцяли в уряді.

Зокрема, ціна на газ залишиться незмінною для населення щонайменше до травня 2026 року – принаймні для клієнтів Нафтогазу.

Тобто більшість українців ще протягом року сплачуватимуть 7,96 грн за кубометр.

Тариф на електроенергію у травні також не зміниться і становитиме 4,32 грн за кВт-годину.

А власники двозонних лічильників із 23:00 до 07:00 можуть заощадити: у цей час ціна вдвічі менша – 2,16 грн за кВт-годину.

Не планується у травні на рівні держави і підвищення тарифів на водопостачання.

Стипендія для курсантів військових вишів

Постановою Кабміну від 11 квітня № 455 збільшується грошове забезпечення курсантів військових закладів вищої освіти.

Що зміниться з 1 травня:

стипендія курсантів зросте до близько 8 тис. грн;

відмінники випускного курсу та ті, хто проходить стажування, зможуть отримувати до 20 100 грн (як військовослужбовці за контрактом).

До травня курсанти отримували грошове забезпечення в розмірі від 2 880 грн до 3 145 грн.

Підвищення відбудеться за рахунок збільшення посадових окладів та встановлення надбавок, зокрема за результатами екзаменаційних сесій. Фінансування виплат здійснюватиметься з держбюджету.

Скорочення терміну базової підготовки для "обмежено придатних"

З 1 травня для українців, які раніше належали до категорії обмежено придатних, скорочується термін проходження базової загальної військової підготовки. 

Ці військові, згідно з рішенням військово-лікарської комісії, мають проходити службу лише в тилових частинах.

Оновлена програма навчання для зазначеної категорії передбачає:

скорочення терміну підготовки з 45 діб до одного місяця (30 діб);

зниження рівня фізичних навантажень;

формування окремих навчальних підрозділів (рот або взводів).

За цією програмою БЗВП навчатимуться військові, які служитимуть у частинах забезпечення, підрозділах охорони, ТЦК і СП, військових вишах, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, а також підрозділах логістики, зв’язку та охорони.

Зміни торкнуться як військовослужбовців, які щойно призвані на службу, так і тих, хто раніше проходив навчання на кафедрах військової підготовки або проходить її повторно.

Обмежено придатні мають повторно пройти ВЛК

Закон скасував статус обмеженої придатності, тому українці, які отримали його до 4 травня 2024 року, мають до 5 червня 2025-го (включно) повторно пройти військово-лікарську комісію.

Для цього потрібно через застосунок Резерв+ або особисто у ТЦК отримати направлення на ВЛК, пройти комісію у медзакладі і за її результатами отримати нове рішення – придатний або непридатний.

У запасі є ще цілий місяць, але зволікати не варто, кажуть у Міноборони.

Основна сесія НМТ та реєстрація на додаткову

14 травня розпочнеться основна сесія національного мультипредметного тесту, яка триватиме до 25 червня.

Після 4 травня для зареєстрованих учасників з’явиться можливість завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ. З міркувань безпеки ця інформація не оприлюднюється публічно.

Ті з випускників, які з поважних причин не змогли взяти участь в основній сесії, мають змогу пройти тестування під час додаткової – з 14 до 25 липня.

Реєстрація на додаткову сесію НМТ передбачена 9-14 травня, а внести зміни до реєстраційних даних можна буде до 19 травня.