Деокупована та знов небезпечна – як живе Лиманська громада на Донеччині
Минуло понад півтора року після звільнення Лиману, але не проходить і тижня, щоб ворог не обстрілював багатостраждальне місто.
На початку повномасштабного вторгнення Лиман опинився в епіцентрі бойових дій. Запеклі бої точилися у середмісті та на околицях, а згодом місто було захоплено російськими загарбниками. Окупація тривала всього чотири місяці, утім рани не загоюються й досі. Понад 80 відсотків будівель було зруйновано або суттєво пошкоджено. Це житлові будинки та об’єкти соціальної, промислової та комунальної інфраструктури.
Нині лінія фронту пролягає всього за декілька кілометрів від Лиману, а від того ситуація залишається вкрай небезпечною. Ворог з варварською жорстокістю продовжує знищувати місто. Попри це тут живуть люди. Хтось пережив страшні місяці окупації, а хтось виїжджав та повернувся й намагається якось налагодити своє життя у нових умовах. Нині в Лиманській громаді проживають майже 10 тисяч людей з 42 тисяч, які жили тут до повномасштабного вторгнення. Серед них багато дітей. Через загострення ситуації влада оголосила примусову евакуацію.
Не капремонт, а консервація
Наразі в Лимані, на першій погляд, не залишилося жодної вцілілої багатоповерхівки. Однак навіть у напівзруйнованих будинках живуть люди. Частина з них ось вже два роки мешкає у підвалах, а декому пощастило та є можливість проживати у власній квартирі, якщо вона розташована в тій частині дома, яка менш пошкоджена.
Одразу після деокупації у місті почали відновлювати комунальні послуги. Впродовж року налагодили водопостачання, на деяких вулицях знову поновили газопостачання. Відновили електрику, підводячи живлення до тих будинків, де це можливо. Проте підступний ворог не дає жити спокійно та знов і знов завдає шкоди місту.
Фото: Відновлення електромережі у Лимані після чергового обстрілу
Утім другий рік поспіль багатоквартирний сектор міста Лиман залишається без централізованого опалення. Людям, які живуть у квартирах, міська адміністрація за допомогою волонтерів придбала буржуйки та забезпечує паливними брикетами. Також благодійники допомагають усувати наслідки обстрілів. Зокрема, Благодійний фонд «Янголи спасіння» при співпраці з Агентством ООН у справах біженців надає мешканцям матеріали для екстреного ремонту, щоб допомогти швидко відремонтувати пошкоджені домівки. Комунальники разом з представниками фонду перекривають дахи, вмонтовують ОСБ плити на місцях вікон у будинках, які зазнали руйнувань.
Фото: Допомога жителям Лиману від БФ «Янголи спасіння»
Місцева влада намагається хоча б якось зберегти інфраструктуру міста. Для цього проводить роботи з консервації будівель. За словами начальника Лиманської військової адміністрації Олександра Журавльова, перш за все латають дахи та закривають вікна, щоб запобігти подальшому руйнуванню будівель. «Це не капітальні ремонти, а намагання якось зберегти майно громади, щоб людям було куди повертатись», - зазначив він.
Фото: Олександр Журавльов, начальник Лиманської міської військової адміністрації
Навіть у цей непростий час комунальні служби продовжують забезпечувати життєдіяльність громади. Безперечно, війна внесла свої корективи в їх роботу, але вони щоденно працюють на благо громади, підтримуючи комфорт та затишок.
Фото: Після інтенсивних обстрілів комунальники наводять лад у місті
Ситуація загострюється, дітей треба рятувати
Останнім часом лиманський напрямок фронту все частіше потрапляє до воєнних зведень. Від Лимана до лінії фронту якихось 15 кілометрів, а деякі населені пункти громади знаходяться на самій лінії зіткнення. Впродовж весни та початку літа місто не раз зазнавало потужних обстрілів.
Фото: Руйнування багатоповерхівки внаслідок обстрілу
На початку травня цього року, під час одного з таких обстрілів ворог здійснив одразу вісім ударів по місту, застосувавши КАБи та ракету. Внаслідок ударної хвилі були пошкоджені багатоповерхівки, поранена місцева жителька. Було пряме влучення у комунальні будівлі, через що виникли пожежі.
Черговий обстріл, що відбувся 22 травня, призвів до виникнення пожеж у декількох приватних домоволодіннях. На місце події одразу вирушили рятувальники Лиманщини, які ліквідували загоряння.
Фото: Рятувальники ліквідують загоряння житлових будинків
Через постійні обстріли та очевидну небезпеку жителям міста та околиць пропонують евакуюватися до більш безпечних регіонів України. Але, як і скрізь, люди не поспішають виїжджати з громади. Тому від початку червня Донецька обласна військова адміністрація погодила примусову евакуацію дітей з батьками, або іншими законними представниками з сімох населених пунктів регіону. Вивезти неповнолітніх необхідно, зокрема, з Лиманської громади та міста Лиман.
Евакуацію проводитимуть упродовж 60 днів. Дітей під час примусової евакуації повинен супроводжувати один з батьків, або ж той, хто заміняє їх згідно з законом. Наразі з п’яти населених пунктів Лиманської громади вже вивезли понад півтори сотні дітей, але приблизно стільки ж досі залишаються у небезпеці.
До евакуації долучився поліцейський підрозділ «Білий Янгол». Дітей у супроводі дорослих на евакуаційному автобусі спочатку доставляють до Покровська, звідти вони роз’їжджаються - хто до родичів у більш безпечні області України, хто до облаштованих притулків.
Світлана Денисенко