Герої без зброї: рятувальники Донеччини ведуть боротьбу за життя людей

19 листопада 2024 0

Щодня співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій долають жахливі, катастрофічні наслідки війни. Вони по кілька разів на добу виїжджають на гасіння пожеж, рятують людей після російських обстрілів, розбирають завали, надають першу медичну та психологічну допомогу, розміновують звільнені території. Окрім того, рятувальникам доводиться виконувати цілу низку гуманітарних завдань, підтримуючи людей та допомагаючи їм вижити у складних умовах.

В Донецькій області, по якій проходить лінія фронту, робота рятувальників пов’язана з постійним ризиком для життя. Ворог підступно вдається до повторних обстрілів, коли на місце першого влучання приїжджають підрозділи ДСНС.

Гуманітарна допомога

Для жителів деяких населених пунктів Донеччини, до яких наближається лінія фронту, приїзд рятувальників – чи не єдиний шанс на виживання. Через активні бойові дії люди стикаються з дефіцитом продуктів харчування, ліків та інших необхідних речей. Ризикуючи власним життям, співробітники ДСНС невтомно продовжують надавати допомогу цивільному населенню.

Впродовж жовтня рятувальники доставили мешканцям Донеччини понад 144 тони гуманітарного вантажу. Свіжий хліб та продуктові набори на постійній основі привозять до Миколаївської та Костянтинівської громади, а також, за зверненням місцевих органів влади, до населених пунктів Волноваського району.

Фото: Рятувальники привозять їжу жителям прифронтових районів Донеччини

Не менш критичною є ситуація з водою. Через постійні ворожі обстріли в населених пунктах Донецької області часто трапляються перебої з водопостачанням, а в деяких громадах води давно вже немає взагалі. Тому рятувальники здійснюють підвіз питної та технічної води цивільному населенню. Люди, які залишилися без централізованого водопостачання, звикли обходитись невеликими обсягами та економити кожну краплю. Вони з нетерпінням чекають на приїзд спеціального автомобіля рятувальників, набираючи воду у всі можливі ємності.

Фото: Підвіз питної води жителям прифронтових населених пунктів

Протягом жовтня надзвичайники доставили 622 куб. м питної та 286 куб м технічної води мешканцям прифронтових населених пунктів. Загалом понад 900 тон води привезли рятувальники мешканцям Донеччини за минулий місяць. Завдяки постійній допомозі люди, які залишаються жити в умовах бойових дій, забезпечені питною та технічною водою.

Гасіння пожеж і розмінування

Постійні бомбардування та масовані обстріли населених пунктів приводять до виникнення пожеж у цивільній забудові та на підприємствах. За добу рятувальники Донеччини ліквідують до двадцяти загорянь. Іноді доводиться виїжджати у саме пекло.

Так, 11 листопада до Служби порятунку надійшло повідомлення про пожежу у квартирі 5-поверхового житлового будинку в майже окупованому Мирнограді Покровського району. Ризикуючи життям, вогнеборці за дві години ліквідували пожежу. Чотири дні тому чергового авіаудару зазнала Костянтинівка, ворог вцілив по житловому сектору міста. Внаслідок обстрілу вогонь охопив декілька будівель.

Фото: Рятувальники ліквідували пожежу житлового будинку

Великий обсяг роботи виконують рятувальники з розмінування, бо територія Донецької області дуже забруднена мінами та вибухонебезпечними предметами. Майже в кожному населеному пункті чатує мінна загроза, з якою безперервно ведуть боротьбу піротехніки ДСНС. Вони щодня розміновують небезпечні ділянки, вилучають та знешкоджують ворожі боєприпаси, які загрожують життю та здоров'ю мешканців регіону.

Фото: Обстеження лісових масивів на деокупованих територіях

Лише у жовтні піротехнічні групи ДСНС виявили та знешкодили 880 одиниць вибухонебезпечних предметів, обстеживши понад 256 га територій. Піротехніки крок за кроком очищують землі Донеччини від смертоносного залізяччя, роблячи території безпечними. Іноді сапери використовують сучасну машину механізованого розмінування, що дозволяє не лише прискорити роботу, але й значно знизити ризик для життя та здоров'я піротехніків.

Уроки безпеки та психологічна допомога

Оскільки мінна загроза залишається актуальною, рятувальники проводять велику роботу з дітьми щодо правил поводження з вибухонебезпечними предметами. В режимі онлайн з учнями проводяться уроки безпеки: як діяти, якщо натрапив на небезпечний предмет.

Фото: Інспектор ДСНС навчає правил мінної безпеки учнів Очеретинської школи

Під час заняття фахівець пояснив учням, що у разі виявлення підозрілого предмета, який може виявитися вибухонебезпечним, слід діяти обережно: не наближатися, не чіпати й негайно повідомити дорослих або зателефонувати за номером екстреної допомоги 101.

Рятуючи чужі життя та постійно стикаючись з людським горем, співробітники ДСНС самі потребують психологічного відновлення. Для цього з ними проводяться різноманітні заходи. Нещодавно для рятувальниць Донецької області провели тренінгове заняття з елементами арттерапії на тему «Відновлення ресурсів».

Фото: Заняття з рятувальницями на відновлення психологічного балансу

Під час заняття психологи використали різноманітні методи, такі як малювання, ліплення, а також дихальні техніки. Це допомогло учасницям заняття відновити внутрішні ресурси та сприяло створенню здорової, дружньої атмосфери, де всі підтримували один одного.

Своєю чергою психологині ДСНС надають психологічну підтримку дітям переселенців з Краматорського району. В рамках реалізації проєкту «Пункт психологічних практик» та Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, психологи провели заняття з дітьми в центрі підтримки ВПО «МиРазом».

Фото: Психологічні заняття з дітьми переселенців з Краматорського району

Психологи провели вправи з арттерапії, де через малюнки та творчі завдання діти виражали свої емоції, позбавлялися стресу та відновлювали психологічну рівновагу. Такі зустрічі допомагають дітям долати виклики вимушеного переселення та знаходити нових друзів.

Світлана Денисенко