Коли допомога потрібна екстрено та швидко. У Сумах відкрили кризову кімнату для жінок, постраждалих від насильства

19 листопада 2024 0
Яніна Климань
У Сумах відкрили кризову кімнату для постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Навіщо такі сервіси та яку допомогу тут можуть отримати постраждалі — читайте у матеріалі.

Сумський міський центр соціальних служб вже кілька років працює у напрямку допомоги людям, які постраждали від насильства. Здебільшого до них звертаються жінки, проте є випадки, коли від насильства страждають і чоловіки, пояснює керівниця центру Марія Вертель.

Швидка допомога

У 2022 році центр соціальних служб спільно з фондом UNFPA започаткував роботу мобільної бригади соціально-психологічної допомоги для людей, які постраждали від домашнього насильства або за ознакою статі. Цей сервіс фахівці називають “швидкою допомогою”. Для роботи бригади фонд придбав машину, на якій психолог і координатор виїжджають на виклики.

ФОТО: Ольга Никоненко, психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги

“Команда може виїхати планово або екстрено, якщо є загроза життю і здоров’ю, але лише вдень і лише після того, як на місці інциденту попрацювала поліція. Є випадки, коли ми довго працюємо з жінкою, вона готується і потім ми їдемо, допомагаємо зібрати речі й вивозимо її від кривдника”, — розповідає психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги Ольга Никоненко.

Коли бригада виїжджає, у першу чергу надають першу психологічну допомогу. Бо часто людина, яка перебуває у домашньому насильстві, має обмежене коло спілкування, у неї немає соціальної підтримки і вона наче у мильній бульбашці, пояснює психологиня.

“Спочатку налагоджуємо контакт з постраждалою людиною, показуємо свою підтримку жестами, увагою. Показуємо, що ми поряд. Не треба випитувати, розпитувати. Просто ставимо питання «чим я можу допомогти, якої допомоги ви від мене очікуєте?». Іноді треба просто вислухати людину, не перебиваючи. А коли людина проговорює, що з нею сталося, не треба повчати чи давати рекомендації. Обов’язково пояснюємо, що, якщо жінка зазнала фізичного насильства, це треба фіксувати, щоб потім із цим іти до суду, врешті консультуємо щодо чинного законодавства”, — говорить Ольга Никоненко.

Також фахівці мобільної бригади можуть надавати допомогу за місцем їхнього розташування — у центрі соціальних служб чи телефоном, якщо у людини немає можливості приїхати, або кривдник поруч. Бувають випадки, коли людина психологічно не готова прийняти допомогу, але все одно звертається, бо жити в насильстві стає нестерпно. Тоді фахівці плавно і поступово працюють з постраждалою. Головна задача – змінити ставлення людини до домашнього насильства, дати зрозуміти, що це не норма і допомогти людині інформаційно. Тож кожній постраждалій людині надають контакти, де вона може отримати допомогу: це гарячі лінії, цілодобові телефони довіри, безпечні простори для життя та сервіси, де вона може зафіксувати злочин і отримати правничу допомогу.

ФОТО: Фахівці мобільної бригади

Кризова кімната

Коли мобільна бригада почала активно працювати, зрозуміли, що треба безпечне місце, куди ці жінки могли б приходити за допомогою. І вже у червні 2023 року у Сумському міському центрі соціальних служб вирішили відкрити денний центр соціально-психологічної допомоги для постраждалих. Тут проводять групові заняття, де фахівці не повчають, а просто діляться інформацією. Також на таких зустрічах жінки обмінюються досвідом між собою, це своєрідна група взаємопідтримки. У денному центрі можна отримати і психологічну чи юридичну підтримку. Проте тут не можна лишитися жити.

ФОТО: Групове заняття у денному центрі

“Це допомога тут і зараз. Жінки приходять із дітьми, й поки вони спілкуються зі спеціалістами, наприклад, дитина може подивитися мультик, пограти. А буває таке, що жінка просто хоче прийти й помовчати, для цього у нас теж створені умови. З 1 серпня 2022 року ми надали допомогу 1041 постраждалій особі. Це ті випадки, які зафіксовані поліцією. Людей, які просто приходили й ми надавали інформаційно-просвітницьку підтримку, набагато більше”, — розповіла керівниця центру Марія Вертель.

Проте для всебічної допомоги постраждалим треба було і місце, де вони могли б якийсь час жити. У екстрених випадках жінок могли поселити у Центрі матері та дитини, але цей заклад має дещо інше спрямування. Так з часом, за підтримки фонду UNFPA, в Сумах відкрили кризову кімнату для постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Простір облаштували у жовтні 2024 року, наразі заклад готовий приймати постраждалих. Адреса закладу засекречена, аби кривдник не зміг сюди прийти, пояснює Марія Вертель.

“Чому саме кризова кімната? Бо це екстрено та швидко. Жінка може прийти сюди без документів, без медичного огляду. Поліція може доставити жінку сюди в тому, в чому вона була”.

ФОТО:  Марія Вертель, керівниця центру

Простір розрахований на одночасне проживання шести людей. Тут є дві окремі кімнати, туалетна й душова кімнати, які облаштовані за принципами безбар’єрності, а також кухня та пральня.

Постраждалі можуть жити у кризовій кімнаті 10 діб. Якщо за цей час жінка не встигла розв'язати свої питання і їй нікуди іти, вона може залишитися тут ще на стільки ж. Цей час дається для того, аби у безпечному та спокійному місці подумати, прийняти рішення, яким чином вона буде діяти далі.

“Не всі жінки на це наважуються. Це складне рішення. Іноді жінка звертається і говорить: мені треба все продумати, пропрацювати шляхи відступу, зібрати речі, документи, зрозуміти, куди йти далі. Бо це все тимчасовий притулок”, — говорить Ольга Никоненко.

Фото: Побут Кризової кімнати

Аби жінка наважилася піти від кривдника, фахівці проводять довготривалу роботу. За статистикою, лише з сьомої спроби вдається піти ефективно. Коли ж постраждала приймає імпульсивне рішення і йде без підготовки, то зазвичай, вже через добу вона повертається до кривдника знову.

Психологиня пояснює, що це часто пов'язано з низькою самооцінкою, відсутністю фінансової подушки, відсутністю підтримки з боку рідних, адже аб’юзер не дає ні з ким спілкуватися.

“Найчастіше стимулом піти стають діти. Ми з фахівцями пояснюємо жінкам, що в цьому середовищі насильства, зневаги та образ живуть діти й наслідують цю модель поведінки. І от заради дітей, аби у них було краще життя, жінки готові піти”, — говорить Марія Вертель.

Фахівці говорять, їхня мета — дати жінці повірити в себе, віднайти внутрішній ресурс та опору, близьких людей, які могли б підтримати, коли мобільна бригада піде з життя жінки.

“Наша перемога — це якщо жінка пішла від кривдника. Якщо змогла розлучитися та подати на аліменти. До пів року фахівці нашого центру можуть підтримувати жінку і допомагати юридично і психологічно”.

Аби потрапити до кризової кімнати, можна звернутися на Харківську 42 до денного центру або за телефоном 700-607. Також можна викликати мобільну бригаду за телефоном 0542-700-606 або поліцію, які допоможуть жінці дістатися безпечного місця.

Наступним кроком у напрямку допомоги постраждалим від насильства буде притулок, де люди б могли жити тривалий час, говорить керівниця центру соціальних служб.