Краматорськ – тилове місто поблизу фронту

02 грудня 2024 0

Нині Краматорськ є одним з останніх відносно безпечних міст Донецької області. Менш ніж 30 кілометрів до лінії фронту – така відстань робить його водночас тиловим і тим, що часто потерпає від обстрілів. Тут майже постійно можна чути важкий гуркіт боїв, а звуки тривоги лунають так часто, що на них вже мало хто звертає увагу.

Попри це у Краматорську мешкає багато людей, як місцевих, так і переселенців. Працюють магазини, поштові та банківські відділення, заклади торгівлі та інших послуг. Зберігаються більш-менш комфортні умови проживання: хоча й з перебоями, у домах є газ, світло, вода та тепло. Не зачинено жодної лікарні, ба більше – їх оснащують новим обладнанням та залучають у місто молодих лікарів.

Зруйновані будинки, постраждалі цивільні

Приблизно раз на тиждень, а бува, й двічі на добу ворог обстрілює Краматорську громаду. Гинуть і зазнають поранень цивільні мешканці, руйнуються житлові будинки, соціальна та комунальна інфраструктура. 

26 листопада росіяни скинули на Ясногірський старостинський округ 500 кілограмову керовану авіабомбу. Внаслідок потужного вибуху постраждало понад 60 приватних будинків, один з яких було зруйновано вщент. Уламками пошкоджено заклад освіти, будівлі двох продуктових магазинів, опори та лінії електропередач, газогін, легковий автомобіль. Цього разу, на щастя, обійшлось без постраждалих. Днями раніше, 22 листопада, під ворожий вогонь потрапило передмістя Краматорська – селище Красноторка. Одна людина загинула, двоє поранено.

Фото: По Красноторці ворог здійснив щонайменше шість ударів

Важким днем для Краматорська виявився понеділок, 11 листопада. Місто двічі потрапляло під російський обстріл, обидва рази окупанти гатили по приватному сектору. Перший удар стався вранці, російські війська скинули по селищу Веселе три бомби. Пообіді ворог випустив чотири керовані авіабомби ФАБ-250 по приватному сектору Біленьківського старостинського округу. Був поранений 16-річний хлопець.

Фото: Внаслідок обстрілу у селищі Біленьке палав приватний будинок, господарчі споруди та автомобіль

Після таких руйнівних обстрілів місцева влада намагається якомога скоріше допомогти людям полагодити їх оселі. Постраждалим виплачується матеріальна допомога, також долучаються міжнародні донори та благодійні організації, які допомагають з ремонтом.

Комунальні служби працюють у посиленому режимі

Через російські обстріли у місті час від часу відбуваються перебої у постачанні комунальних послуг. Часто ворог влучає по магістральній трубі Другого Донецького водогону, внаслідок чого без води опиняється все місто. Ремонт затягується на кілька днів. Аби уникнути подібних проблем, у Краматорську вирішили пробурити декілька свердловин. Допоміг у цьому благодійний фонд «Милосердя і здоров'я».

Кожен обстріл, що відбувається по місту, спричиняє пошкодження системи газопостачання. Через це десятки домогосподарств залишаються без газу. Для приватного сектору – ще й без опалення. Тому газова служба працює оперативно, повертаючи блакитне паливо жителям Краматорська.  

Фото: Відновлення газопостачання після обстрілів

З опаленням у багатоповерхівках теж не все гладко. Окрім проблем через пошкодження мереж внаслідок російських обстрілів, клопоту додає відсутність багатьох жителів у будинках. Іноді виникає технічна необхідність попасти в квартиру, а доступу до неї немає. Як там що, більшість багатоповерхівок у Краматорську опалюються з початку листопада.

Фото: Тепловики ремонтують аварійну ділянку тепломережі

Тож на сьогодні мешканці Краматорська забезпечені усіма комунальними послугами - водою, світлом, теплом та газом. У місті роблять все можливе, аби ці зручності лишилися у будинках містян. Однак від самих енергетиків чи представників вдали це зовсім не залежить, оскільки ворог регулярно гатить по місту та нищить інфраструктуру.

Лікарням – нове обладнання, лікарям – житло

Медицина у Краматорську залишилася майже на довоєнному рівні. Працюють амбулаторії та стаціонарні відділення. Нещодавно у селищі Красноторка було відкрито відбудовану амбулаторію. Через ворожий обстріл будівлю було суттєво пошкоджено. Відновлювальні роботи тривали понад рік. Тепер в амбулаторії працюють педіатр та сімейний лікар, допоміжний медперсонал, діє маніпуляційний кабінет. По медичну допомогу до оновленої амбулаторії звертаються як мешканці селища, так і ВПО, які проживають на території громади.

Для міської лікарні придбали сучасну ендоскопічну відеосистему Pentax. Це інноваційне обладнання дає можливість правильно і точно діагностувати онкологічне захворювання, особливо в початковій стадії, коли пухлина настільки мала, що її неможливо розпізнати звичайними ендоскопами.

Фото: Нова ендоскопічна стійка для краматорської лікарні

Як і інші прифронтові міста, Краматорськ відчуває нестачу медичних кадрів. Тому тут запроваджено програму місцевих стимулів для медичних працівників. В рамках цієї програми лікарю-онкологу надано службове житло. Лікар працює у Краматорську з вересня 2023 року, він є внутрішньо переміщеною особою. Двокімнатна квартира розташована в одному з центральних районів міста, в ній виконано ремонт і встановлено нове сучасне сантехнічне та кухонне обладнання.

Фото: Квартира повністю готова для проживання лікаря

Життя триває, навіть під обстрілами

Хоча Краматорськ вважається прифронтовим містом, але доволі віддалене від лінії бойових дій. Це дозволяє йому жити майже мирним життям. Тут працюють мережеві магазини та невеличкі крамниці, немає перебоїв з постачанням товарів. Разом з тим ціни на харчі дещо відрізняються від вартості аналогічних у центральній Україні - у Краматорську вони зазвичай вищі. Підприємці також не поспішають вивозити бізнес із Краматорська. Навпаки, кожного місяця відкривається нова кав’ярня чи кафе, або ж новий магазин одягу чи військторг.

Наявність комунальних послуг, товарів у магазинах, майже довоєнного рівня  медичного обслуговування лишається одним із вагомих аргументів для краматорців, які залишаються у місті та обирають життя під власним дахом, у рідних стінах. Навіть попри небезпеку.

Світлана Денисенко