Терапевтичні книжки та куточки ментального здоров’я: як у сумській бібліотеці дітям допомагають переживати наслідки війни

Вчора 0

До війни у Сумській обласній бібліотеці для дітей майже щодня проходили заходи для школярів і вихованців садочків, тут було шумно та гамірно. Зараз через постійні тривоги, онлайн-навчання та через те, що багато дітей виїхало з Сум, всього цього у стінах закладу немає. Проте фахівці бібліотеки намагаються робити все, щоб підтримати дитину, створивши для неї безпечний простір, територію емоційного розвантаження, куточок емоційної безпеки, де діти з батьками зможуть забути про страх і тривоги й завдяки книжкам легше переживати наслідки війни.

Лідія Драніченко – завідувачка відділу обслуговування користувачів молодшого віку розповідає, до їхньої бібліотеки ходять цілі покоління родин: колись тут брали книжки бабусі, мами, а тепер вони водять сюди своїх онуків і дітей. Адже бібліотеці вже понад 100 років. 

«Діти в першу чергу бачать, а потім вже сприймають, тому наші книжкові виставки ми оформляємо так, аби діти точно звернули увагу. І, коли вони заходять до нас, то кажуть «Вау», — розповідає пані Лідія.

Бібліотекарі діляться, тут вони своїми силами й книжками намагаються зробити все, аби діти відволіклися від війни та від того, що вони бачать і чують кожного дня. У читацькій залі для найменших створили куточок ментального здоров’я в рамках всеукраїнської програми «Ти як». Сюди у перервах між тривогами можуть приходити діти з батьками, аби погратися і почитати.

«Ми прибрали столи, купили гарний килимок. У нас тут є напис «емоції та почуття». Діти тут розслабляються, вони не тільки сидять, вони й лежать, і іграшками грають. І в такій атмосфері вони поринають у світ книг. Тут є книги про те, як перестати боятися, соромитися; про те, як відрізнити емоції. Книги допомагають дітям і батькам впоратися з переживаннями, які виникають через війну», — розповіла пані Лідія.

У залі також є виставка терапевтичних книжок про війну. Такі видання потрібні, адже у дітей не вистачає своїх слів, усвідомлення та досвіду, щоб зрозуміти та осмислити те, що відбувається в країні. Тож у книжках автори простими словами та через дитячих персонажів розповідають, як пережити війну, як не боятися та що буде після перемоги. Терапевтичні видання створюють так званий «кокон захищеності» навколо маленького читача й відтворюють спільний досвід, відчуття єдності. Є і книжки для дітей, які втратили своїх батьків на війні. В книзі можна знайти відповіді на будь-які питання, пояснює бібліотекарка. 

«Ми неодноразово бачили картину, коли у нас тут діти на килимочку були дуже захоплені книжками чи іграми й тут лунає вибух або сигнал повітряної тривоги, а вони настільки були зацікавлені, що навіть не злякались. Вони так поринають у світ книжок, що забувають про страх і жахіття. І звичайно вони дуже засмучуються й розчаровуються, коли під час гри чи читання їм треба йти в укриття через тривогу», - ділиться Лідія Драніченко.

У відділі естетичного виховання працює куточок емоційного розвантаження з антистресовими іграшками, розмальовками та пальчиковим театром. Також є мішечком із «чарівними» ґудзиками. Дитина напомацки може обрати собі там ґудзик і якщо вона чогось злякається, то в кишені завжди буде цей ґудзик, його можна дістати, пом’яти у руці і страх мине. 

«Наші користувачі полюбили цей простір. Іноді, найменші, навіть не вітаються, відразу біжать до куточка, де на них чекає улюблена іграшка чи розмальовка. Мами теж отримують такі потрібні хвилини відпочинку, поки дитина реалізує свої творчі фантазії», – розповідає завідувачка відділу Ольга Литвиненко. 

«Є у нас книжки та періодичні видання, які говорять з дитиною про її емоції та переживання. Про емоції, які можна розрізняти за кольорами, щоб діти розуміли, що вони відчувають, і які підказують, як справитися зі страхом чи агресією. Зараз в умовах війни, онлайн-навчання, можна сказати, що наші діти розгубилися і загубилися. У них відсутній досвід соціалізації, спілкування. Вони намагаються заповнити свій простір самостійно. А наше завдання – підказати, на яку саме книжку варто звернути увагу, яка книжка допоможе розібратися у лабіринті емоцій. Що боятися — це нормально, що страх — це нормальна реакція на обставини», – пояснює пані Ольга.

У відділі обслуговування учнів 5-9 класів функціонує зона релаксу «Острівець гармонії», де діти дізнаються, як можна знизити рівень тривожності, вчаться радіти звичайним речам і бути щасливою людиною. Тут для користувачів організовують тренінги, конкурси, розвивальні заняття, кінопокази. А ще діти можуть в спокійній атмосфері посидіти почитати книжки, поспілкуватися з однолітками або просто відпочити, також вчаться медитувати і робити вправи, які допомагають впоратися зі страхом.

Окрему увагу у бібліотеці приділяють інформації про власну безпеку під час війни. Залежно від віку читачам пропонують тематичні книги про мінну безпеку та про те, чому варто йти в укриття під час тривоги.  

Фахівці Сумської обласної бібліотеки для дітей діляться, вони намагаються за допомогою книжок та спілкування підтримати ментальне здоров’я дітей та дати їм відчуття захищеності.