Махінації: Чому новий кардіодиспансер у Полтаві такий дорогий?
Депутати прийняли на баланс облради майно нового корпусу кардіодиспансеру та оприлюднили у своєму рішенні вартість кожного його елементу. Виявилося, що «космодром у медичній галузі» відповідає такому порівнянню не тільки технологічно, а й фінансово.
12 листопада, під час останньої сесії Полтавської облради 7-го скликання, депутати прийняли на баланс області новозбудований корпус інтервенційної кардіології та реабілітації кардіодиспансеру. Новий заклад тепер має назву КП «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської облради».
Разом з самою будівлею, на баланс громади передали також усе майно: від системи каналізації до сушарок і туалетних тримачів. Весь перелік майна — це 1002 найменування загальною вартістю 403 млн 700 тис. грн.
Ми звернули увагу на деякі найцікавіші предмети, а також порівняли їх балансову вартість із цінами на ринку. Найперше, що впало в око — це комплект зовнішньої реклами. Він складається з вивіски, що містить назву закладу, та об’ємних знаків у вигляді медичних хрестів.
Увесь набір коштував 370 тис. грн. У цю ціну входить напис назви закладу на центральному вході українською зі сторони вулиці Дмитрієва, два написи українською та англійською на вході зі сторони вулиці Макаренка та великий хрест на шостому поверсі будівлі. Ймовірно, нікому навіть в голову не прийшло, що на фасаді достатньо було б написати лише слово «кардіоцентр» — і усім було би зрозуміло.
Ще одне цікаве найменування — драбина довжиною 1,5 метри. Вона коштувала бюджету 6 тис. 400 грн. У переліку не вказана конкретна марка цієї драбини, тому важко сказати, наскільки виправданою була така ціна.Але у спеціалізованих магазинах значно довші драбини можна придбати навіть дешевше.
Серед майна кардіоцентру є багато офісних меблів. Наприклад, 91 стілець з відкидним столиком обійшовся у майже 900 грн кожний, 106 стільців на колесах — по 1,5 тис. грн, а 8 крісел на колесах — 5,5 тис. грн кожне. Ще були придбані 23 дерев’яних стільці з високими спинками — по 2 тис. грн. А от меблі у кабінет головного лікаря закупили одним набором, який обійшовся у 90,5 тис. грн.
Окремо варто зупинитися і на блоці технічного оснащення. Крім спеціалізованої медичної апаратури, для кардіоцентру придбали і звичайну оргтехніку, комп’ютерну техніку та програмне забезпечення для неї.
Наприклад, кожен IP-телефон Grandstream обійшовся у понад 1 тис. 800 грн, хоча його середня ціна на ринку ледве сягає 1 тис. 600 грн. Переплата у 200 грн невелика, однак таких телефонів придбали 75, а це вже близько 15 тис. грн переплати.
33 бездротових точки доступу коштували 198 тис. 800 грн — по 6 тис. грн за кожну. При цьому, максимальна ціна таких точок на ринку становить трохи більше 4 тис. грн, а середня — 3,5 тис. грн. А це вже зайвих 65-70 тис. грн.
За кожен з чотирьох пакетів програмного забезпечення Microsoft Windows Server 2016 у кардіоцентрі віддали 34,5 тис. грн. При цьому, за даними прайс-агрегатора Hotline.ua, таке ПЗ коштує не більше 23 тис. грн.
Ще зайві 30 тис. грн переплатили за три пакети Microsoft Windows Server 2019. Їх, дивним чином, купували за ті ж самі 34,5 тис. грн, що і більш старе серверне ПЗ.
Окрім того, для установи придбали 36 жорстких дисків WD Purple на 6 терабайтів, кожен з яких обійшовся у 10 тис. 400 грн. Лінійка Purple зазвичай використовуються для збереження даних камер відеоспостереження.
Зараз жорсткі диски такої моделі доволі важко придбати — та й в цьому немає сенсу, бо їх уже зняли з виробництва. Однак весь останній рік їхня ціна не була більшою за 7 тис. 400 грн. Новіші моделі WD Purple на 6 Tb коштують вдвічі дешевше. А за 10 тис. грн можна придбати диски значно більшої місткості — на 10 Tb. Залишається відкритим питанням, навіщо для кардіоцентру закупили застарілу техніку за завищеною ціною.
У переліку майна, яке беруть на баланс, є також аксесуари для туалетів. ГР) Зокрема, 81 щітка для унітаза обійшлася у 87 грн/шт, а 81 тримач для туалетного паперу — по 288 грн/шт. Нічого з цього у туалетах під час офіційного відкриття ми не побачили.
Сподіваємося їх додадуть, коли кардіоцентр запрацює. До речі, усі будівельні роботи там закінчили три місяці тому, але у новому корпусі досі не приймають пацієнтів.
У якості висновку хочемо нагадати слова голови Полтавської ОДА Олега Синєгубова під час відкриття нового корпусу 1 вересня, за участі президента Володимира Зеленського. Він назвав будівлю «космодромом у медичній галузі».Кардіоцентр відповідає такому порівнянню не тільки технологічно, адже ціна деяких ресурсів дійсно космічна.
Депутати облради своїм рішенням погодили таку вартість устаткування, приймаючи його на баланс, і жоден з них не спитав ні про дивну вартість драбини, ні про тримачі для туалетного паперу, ні про дороге програмне забезпечення.