Спочатку карантин вводили на два тижні, але він не завершився і за рік. Як жили полтавці весь цей час?
Зараз, для того, аби зайти в інфекційне відділення лікарні, медику потрібно одягнути спецодяг, хоча ще рік тому вистачало тільки маски. Діяльність лікарів минулого року повністю змінилася, відколи в Україні зафіксували перші захворювання на COVID-19.
"Це просто був молодий хлопчина 23-24 років, який був просто наляканий. Мав респіраторні прояви, нежить. Ми не розуміли з чим ми працюємо, і не розуміли повну інформацію про коронавірусну інфекцію. Що це за інфекція взагалі", – розповів лікар-інфекціоніст Роман Пономаренко.
Вже рік країна перебуває у карантинному режимі. Кабмін встановив його 12 березня 2020 року. Спочатку обмеження вводили на два тижні, однак діють вони й до сьогодні. Перші два місяці люди не могли відвідувати будь-які заходи, заклади освіти, торговельні центри, ресторани та кафе. Заклади громадського харчування працювали тільки на виніс.
"Цього ніхто не очікував, але маємо те, що маємо. Зменшили наші затрати, бо зменшився потік людей. Звичайно ж, каси впали, заробітна платня також впала, було важко", – зауважила працівниця закладу громадського харчування Маргарита Білецька.
З початку карантину дефіцитом стали антисептики та маски, тепер попит на цей товар зменшився.
"Раніше брали антисептики, маски й рукавички. На цей час беруть вітаміни для імунітету", – додала фармацевт Людмила Бабінець. Обмеження діяли та наразі діють у громадському транспорті. Пасажири мають бути в масках, та займати лише "сидячі" місця.
"Так само перевозили, тільки кількість: через один було, на подвійному сидінні одна людина. Слабша була робота, майже ніяка. Зараз людей побільшало, але, мабуть, скоро і поменшає. Бо червоні зони ростуть", – сказав водій Володимир.
Школи також на карантин закривали кілька разів. Діти та вчителі пристосувалися до дистанційного навчання.
"Не можна сказати, що карантин всі сприйняли дуже позитивно, бо все було дуже важко і незрозуміло. Зараз ми повернулися до школи, ми дуже щасливі. Намагаємося влитися в наше життя, але все одно є певні обмеження, яких ми дотримуємося", – розказала вчителька Катерина Овсієнко.
А от навпаки популярнішою стала "дистанційна" робота.
"Одразу було складно вийти в онлайн, але виявилося дуже комфортно. І з часом мені сподобалося: не потрібно поспішати, кудись бігти", – сказала психологиня Тетяна Батрак.
А коли зможемо повернутися до життя, яке було до карантину, прогнозувати тяжко.
"У нас карантинний дальтонізм. У нас, що червона зона, що зелена, відношення абсолютно однакове. От що ми повинні зробити, для того, щоб зупинити розповсюдження інфекції? У тому числі це вакцинація, якби ми до неї не ставилися", – зауважив начальник відділу Департаменту охорони здоров'я Володимир Мохначов.
Також країну знову поділили на різнокольорові карантинні зони. Наразі Полтавщина у жовтій зоні.
Ірина Яременко, Станіслав Авдєєв, PTV Полтавське Телебачення