Українські супергерої з мульфільмів: цікава підбірка для родинного перегляду
Нині мультфільми про українських захисників, славетних воїнів та героїв потрібні дітям, як ніколи. Недарма кажуть, що мультики — це своєрідні антістреси для малечі, які дають змогу вмить поліпшити настрій та відчути себе більш захищеним. Особливо якщо у мультику йдеться про наших, українських героїв. Виявляється, окрім відомої серії "Як козаки…", є чимало інших цікавих історій про пригоди козаків. До міжнародного Дня захисту дітей пропонуємо вашій увазі підбірку українських патріотичних мультиків, які точно викличуть захоплення та сподобаються малечі.
"Пригоди козака Енея" (1969 рік)
Цей мультфільм створили до 200-річчя з дня народження видатного письменника Івана Котляревського. Свого часу в образах античних богів письменник висміяв українське панство XVIII століття, тому мультик буде цікавим як з візуальної так із історичної точки зору. І хоча ця анімація вже старенька, приємно дивитися як веселі та життєрадісні козаки легко перемагають усіх своїх ворогів.
"Котигорошко" (1970 рік)
Найвідоміший український казковий герой для найменшеньких. Слідкуючи за його пригодами, неможливо не порадіти за дружність, щирість та безстрашшя нашого народу. Так братів-козаків: велетня Вернигору, силача Вернидуба та Крутивуса, якому досить покрутити вуса, рятуватиме крихітний хлопчик з булавою. Зворушлива деталь: виріс він зі сльози матері, яка оплакувала своїх полонених синів.
"Енеїда" (1991 рік)
Перший повнометражний мультик, який створили після здобуття Україною Незалежності. Ця анімація потішить знайомим стилем, вона дуже нагадує серію "Як козаки…". Усе просто: той самий режисер Володимир Дахно і той самий художник Едуард Кірич.
"Таємний посол" (2000 рік)
Мультфільм створений на основі історичного роману Володимира Малика "Таємний посол". У ньому головним героєм виступає молодий козак Арсен Звенигора. Ця особа не зовсім вигадана. У Арсена був реальний прототип — запорожець-розвідник, якого отаман Іван Сірко напередодні війни послав з важливим завданням в Туреччину — вивідати військові плани майбутнього ворога. Досконало володіючи турецькою мовою, цей сміливий «таємний посол» зумів роздобути і привезти на Запоріжжя фірман (указ) султана Магомета IV про майбутній похід на Україну.
Розуміючи виняткову важливість цього документа, Сірко негайно відправив його до Москви, де він і зберігся до наших днів в архіві колишнього Посольського приказу. Так стали відомі стратегічні й тактичні плани Туреччини. Українські та польські війська, завчасно підготовлені і стягнуті під Чигирин, завдали сильному супротивнику значних втрат, змусили його відступити і відмовитися від планів завоювання України, які, якби вони були реалізовані, призвели б до повного знищення українців як нації.
На жаль, від мультсеріалу у відкритому доступі маємо лише одну серію. Але й вона гідна уваги та має окремий сюжет. У ній як і в книзі козак Арсен Звенигора намагається врятувати полонену дівчину та зупинити Османську імперію, яка напала на Україну.
"Легенди України" (2008 рік)
Перші серії мультсеріалу, який знайомить глядачів з традиційними міфічними істотами та легендарними особистостями України, побачили світ 14 років тому. Цікавим є те, що головні герої — хлопчик Нік та живий футбольний м’яч Шева — зроблені вже в 3D-анімації. Щодо змістовності, то чимало серій стосуються саме козацтва та його похідних. А у серії "Тризуб" автори розповідають про магічне походження державного символу, який охороняє від усіх завойовників.
"Лежень" (2013 рік)
Казка українського письменника Юрія Винничука "Лежень" за якою створили цей мультфільм описує не зовсім сильного, проте напрочуд розумного героя. Його найбільше захоплення — читати, через що його спочатку вважають геть непутящим. Втім хибність цього стереотипу він доводить буквально одразу, коли блискавично перемагає ворогів силою свого інтелекту. Ну а з тим, з ким можна, головний герой домовляється: так, навіть, велетні-батяри починають працювати на нього. Жива західноукраїнська мова та гумор цього мультика — це щось своєрідне та захопливе, тому обов'язково подивіться його у родинному колі.
"Пригоди Котигорошка та його друзів" (2014 рік)
Знову Котигорошко, але більш сучасний та доповнений. У цьому серіалі Вернидуб — козак-характерник, який знає різні заклинання. А Котигорошко — не дитина, а сміливий та кмітливий парубок.Та й пригоди чекають на них нові та подекуди складні. Наприклад, як повернути магічного солом’яного бичка або як знайти та віддати батькам дітей, яких Лісовик перетворив на дерева.
"Микита Кожум’яка" (2016 рік)
Українська сучасна 3D-анімація за мотивами однойменної казки Антона Сияники. Микита — син славетного богатиря, який здатен не лише перемогти дракона, але й розпізнати та побороти його в іншій подобі. Це стосується не лише матеріального світу, але порушує питання моралі, добра та зла, а також гріховної спокуси (в загальнолюдському сенсі цього слова)
"Бравий молодий козак" (2017 рік)
І хоча пілотна серія цього мультику майже позбавлена слів (окрім зляканого вигуку ворогів: «Козаки!») вона має завершений сюжет та напрочуд динамічна. У ній хлопець повинен повернути кохану та інших українок з полону. В анімації обігруються звичаї козаків та взаємовідносини між нашими славетними предками, які здатні на шаблях поборотися і виручити чоловіків з біди.
Книга-мандрівка (2018 рік)
Незвичайно інформативний та захоплюючий мультсеріал, який вже протягом чотирьох років виходить на YouTube-каналі проєкту та загалом налічує п'ять сезонів. Зауважимо, що багато серій стосуються тут традиційно стосуються козацтва. Одна з них "Привиди Запорізької Січі", з якої можна дізнатися, скільки було січей, як поділялися козаки та як жила єдина у світі козацька держава.
"Один день із життя запорізького козака" (2019 рік)
Відеоуроки на TED-Ed створено, щоб допомогти вчителям історії урізноманітнити заняття. Утім, цю анімацію діти можуть подивитися і вдома, щоб дізнатися, як минав звичайний день козаків, які вибори доводилося їм робити, як треба було домовлятися з одними ворогами, аби вистояти проти інших та захистити свою незалежність.
"Історія України за 5 хвилин" (2019 рік)
На завершення можна подивитися з дитиною анімовану історію нашої країни. Цей лаконічний та колоритний реп презентувала група "Танок на Майдані Конго". Такий специфічний та прогресивний виклад історії роблять її цікавішою для підростаючого покоління, а гумор і віра в майбутнє країни підбадьорюють та налаштовують на позитив.