Невинна домашня консервація може призвести до нейропаралічу: що приховує невидимий людському оку ботулізм
Через військову агресію Росії та погодні умови багато українців ризикують отруїтися неякісними або зіпсованими продуктами тривалого зберігання. Наразі особливу небезпеку становить гостре токсико-інфекційне захворювання — ботулізм, тобто харчове отруєння, яке в більшості випадків призводить до тяжких наслідків або смерті. Основною причиною ботулізму є вживання в їжу неякісно приготовлених продуктів, що були забруднені бактеріями ботулізму. Найчастіше причиною ботулізму стають: зіпсовані домашні консерви з м’яса та риби, рідше — овочів; консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені; в’ялені/копчені продукти домашнього приготування. Проте реєструються випадки хвороби і після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Однак попри це уникнути отруєння можна дотримуючись простих правил харчової безпеки. Загальні рекомендації: продукту, а за температури 100°С — у перші хвилини. Профілактикою захворювання є ретельне дотримання технологій домашнього консервування та виконання санітарно-гігієнічних вимог. Категорично заборонені до вживання продукти з ознаками недоброякісності: вони мають запах гострого сиру або прогорілої олії.
Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму: роздуті бляшанки; банки зі здутими кришками; банки, з яких щось витікає; банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.
Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігаються понад рік, або термін зберігання яких сплив. Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби. Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук на вулицях та стихійних ринках. Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їхній якості або не впевнені, що їх виготовляли, зберігали та/або транспортували належним чином. Перед споживанням м’ясних та рибних консервів домашнього приготування піддавайте їх термічній обробці, адже токсин ботулізму за температури 80°С руйнується через 5–25 хвилин, в залежності від
продукту, а за температури 100°С — у перші хвилини. Профілактикою захворювання є ретельне дотримання технологій домашнього консервування та виконання санітарно-гігієнічних вимог. Категорично заборонені до вживання продукти з ознаками недоброякісності: вони мають запах гострого сиру або прогорілої олії.
Перші симптоми захворювання найчастіше виникають вже через 12–24 години після споживання зараженої їжі. Іноді, за швидкого метаболізму, прояви отруєння помітно вже через дві години після вживання потенційно небезпечної їжі.
Тож, негайно зверніться до лікаря, якщо:
- відчуваєте порушення близького зору, або у вас сильно виражена сухість у роті;
- вам важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає); - у вас підвищена стомлюваність, м’язова слабкість чи запаморочення; є короткочасні ознаки ураження шлунково-кишкової системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу
кишківника (здуття живота, закреп), ураження м’язів шиї та кінцівок.
Пам'ятайте, успіх в одужанні залежить від ранньої діагностики, своєчасного та правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину (сироватки, імуноглобуліну). Але перш за все це свідоме дотримання правил харчової безпеки та відмова від небезпечних чи підозрілих продуктів.