

Накопичений та хронічний стрес, горювання через втрату рідних, втрату сенсів та свого звичного життя. З такими запитами найчастіше звертаються до Центру психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Сумах. Тут фахівці працюють з людьми, які постраждали через війну. За їхніми словами, кожен другий українець стикається з психологічними проблемами через військовий напад Росії.
Про те, як та кому допомагають в центрі, розповіла координаторка та психологиня Оксана Іванцова.
Свою роботу фахівці розпочали ще влітку 2022 року як мобільна бригада, яка їздила у деокуповані громади, аби надати підтримку місцевим жителям. Сам Центр психічного здоров’я в Сумах відкрили восени 2022 року завдяки організації Mental Health Service, яка має подібні заклади й в інших регіонах країни. За час роботи у Сумах вже допомогли понад 1400 людям.
Фото: психологиня Оксана Іванцова
Зараз у закладі працює один дитячий психолог, троє психологів для дорослих та соціальний працівник. Для дорослих та дітей організовують групи підтримки та майстер-класи. Також люди можуть отримати індивідуальні або групові консультації психологів.
Продовжують свою діяльність і мобільні бригади. Вони виїздять по запитах громад. Наприклад, тривалий час співпрацювали з Тростянецькою амбулаторією, раз на тиждень туди приїжджали психологи та приймали людей. У Лебединській громаді сумські фахівці проводили групи підтримки для вагітних та для пацієнтів паліативного відділення. Якщо ж громади звертаються з проханням допомогти конкретній родині, то з нею може зв’язатися онлайн-психолог.
Фото: Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки
Кожної суботи у сумському центрі відбуваються групові заходи, це так звана “творча майстерня”, де збираються люди й плетуть або в’яжуть якісь вироби.
“На такі заходи здебільшого ходять жінки. Був один чоловік, який просто зайшов з вулиці і поділився, що він дуже самотній. Він переживає нестачу спілкування. Ми запропонували йому консультацію психолога, а він каже: “Ні, я б хотів у якусь групу з людьми ходити”. От ми і йому запропонували цю творчу майстерню, можливо і він долучиться”, — говорить Оксана Іванцова.
За словами фахівчині, такі творчі зустрічі — це психосоціальний напрямок роботи. Він дуже корисний і призводить до покращення життя людини, це своєрідне лікування творчістю.
Фото: Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки
“Коли бувають прильоти в місті, вони ніколи не відміняють зустрічі, а навпаки в ці дні іде ще більше людей. Вони сидять і обговорюють ці переживання: як воно летіло, хто що чув, хто як злякався. Вони мають можливість рефлексувати за якоюсь діяльністю. Це має опосередкований терапевтичний ефект. Ми кажемо: “приходьте, будемо вишивати” і за цією справою вони позбуваються своїх переживань”.
Звернутися у центр може будь-яка людина, що постраждали внаслідок війни.
“Достатньо, щоб людина прийшла і сказала: “Мені потрібна допомога”. Але єдине уточнення: якщо це ваші якісь дитячі травми, або проблеми, які тягнуться все життя, то тут ми не допоможемо. А от якщо ваш стан погіршився внаслідок війни: у стосунках щось сталося, діти страждають від обстрілів або ще щось, то це до нас”.
Фахівці центру наразі не працюють з діючими військовослужбовцями. Але якщо це військові, які знаходяться на лікуванні чи реабілітації, чи вже звільнилися, вони можуть звертатися за допомогою. Коли людина приходить у центр, їй проводять опитування і вона вказує, який саме вид підтримки їй необхідний. Проєктом передбачено п’ять безоплатних індивідуальних або групових консультацій з психологом. А от у “творчу майстерню” люди можуть ходити без обмежень.
Фото: Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки
“Запит від людей великий, дуже багато людей постраждалих від війни. Хтось втратив рідних, хтось майно чи свою оселю, а хтось втратив своє попереднє життя, бо через війну не вдалося те, що планував. До нас приходила жінка з пакетом. Вона сказала: “це все, що в мене є, тут все моє життя”. Вона була переміщена з прикордоння. Вона так і ходила весь час з цим пакетом”, — розповідає пані Оксана.
Як розповіла фахівчиня, до них звертаються люди, які гостро переживають обстріли й потребують підтримки після таких подій. Також жінки, які чекають чоловіків з фронту, або діти, які мають проблеми через навчання онлайн і не можуть достатньо спілкуватися з однолітками. Через війну багато людей втратили соціальні зв’язки та мають обмежене спілкування, що теж впливає на психоемоційний стан. Окрім того, через стрес у людини загострюються вже існуючі проблеми зі здоров’ям, з чим теж намагаються допомогти психологи.
Фото: Трибуна Суми
Іноді, аби розв'язати проблему, людині вистачає й однієї чи двох зустрічей з психологом.
“Серед нас є травмотерапевти і ми маємо певні інструменти, якими швидко стабілізуємо людину в гострому стані, буквально за пару зустрічей, це так зване кризове втручання. Якщо це не гострий стан, то застосовуємо мотивуючі бесіди, де ми допомагаємо спланувати діяльність людини. Вона може бути дезорієнтована і ми допомагаємо скласти подальший план життя: як ви це робили раніше, чому не виходить зараз. Ведемо людину до того стану, коли вона буде спроможна йти далі сама з власними ресурсами”, — пояснює Оксана Іванцова.
Фото: Трибуна Суми
Ще один напрямок роботи Центру психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Сумах — програма “Лікар і війна”. Його мета — профілактика професійного вигорання для медичних працівників і працівників критичної інфраструктури. На таких групових тренінгах пропрацьовують травматичні випадки з практики або життя, адже під час війни ці люди стикаються з великим емоційним і фізичним навантаженням.
У січні 2025 року на базі центру планують відкрити травмотерапевтичний центр. В ньому надаватимуть допомогу найвищого спеціалізованого рівня, лікуватимуть наслідки психотравмуючих подій. Працюватимуть з людьми не психологи, а навчені травмотерапевти.
За словами Оксани Іванцової, через велику кількість почутих та пережитих історій, іноді допомоги потребують і самі психологи центру. Для цього влаштовують спеціальні зустрічі, де обговорюють проблему.
Фото: Трибуна Суми
“Не чіпляти це не може, бо ти дуже багато чуєш, бачиш дуже багато болі й страждань. Але що дає силу працювати – це коли ти бачиш, що життя все одно перемагає. Вроджених ресурсів і сил в людини настільки багато, що вона іноді й сама не усвідомлює цього. Це можна бачити й зараз, не зважаючи на те, що людям доводиться пережити, людина все одно має сили жити далі та вірити в найкраще майбутнє. Життя – набагато ширше, ніж війна. Так, це дуже травматичний і драматичний фактор і буде мати наслідки. Але людина дуже сильна і я це бачу в роботі”.
Аби потрапити у Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Сумах, можна прийти за адресою Соборна 38, або звернутися за телефоном +380505420505 чи у соцмережі закладу.