«Слов‘янська мрія» працює на Донеччині, щоб допомагати місцевим і переселенцям

30 вересня 2024 0

«Все, що існує на світі, колись було мрією» - таке гасло написано на банері біля скверу «Мрія», з облаштування якого й розпочав свою діяльність благодійний фонд «Слов’янська мрія». Фонд був заснований майже десять років тому спілкою небайдужих людей, які хотіли зробити життя у Слов’янську кращим. Як говорила засновниця фонду Євгенія Алфімова, «ми прагнемо створити місто щасливих людей». Команда працювала над облаштуванням дитячих розвиткових просторів, наполегливо впроваджувала заходи з безбар’єрності у місті, проводила громадські та культурні заходи.

Так було до 24 лютого 2022 року. З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну діяльність БФ «Слов'янська мрія» дещо змінилася. Але головний меседж залишився – мріяти та діяти. Завдяки напрацьованому досвіду та репутації фонду, команда змогли швидко й ефективно організувати допомогу для мешканців Слов’янська та людям, які рятувалися у місті та потребували підтримки.

Сквер «Мрія» як візитівка фонду

Першим сміливим проєктом, а пізніше і «візитівкою» БФ «Слов’янська мрія» був створений затишний сквер «Мрія». У 2014 році, одразу після деокупації міста, було зроблено багато  роботи для того, щоб занедбаний захаращений зелений куточок у центрі міста став справжнім сквером, з офіційною назвою, документами. Навіть зупинка для громадського транспорту перейменована у «Сквер Мрія».

Фото: Сквер «Мрія» у Слов’янську – приклад втілення у життя ініціативи активних людей

Активісти БФ «Слов’янська мрія» витратили чимало часу на бюрократичні процедури, але результат був вартий того. У 2016-му земельна ділянка офіційно отримала назву «Сквер «Мрія», а у 2019-му його внесли до державного реєстру як окремий об'єкт благоустрою.

Протягом наступних кількох років сквер ставав ще більш привабливим та цікавим як для дітей, так і для дорослих. Тут з’явились окремі майданчики для дітей, місця для прогулянок, фотосесій та активного дозвілля. А незадовго до початку повномасштабної війни було розроблено й повний план реконструкції «Мрії», аби сквер став по-справжньому інклюзивним та ще більш привабливим.

Нові воєнні реалії

На жаль, війна поставила мирні плани на паузу. Після повномасштабного вторгнення активісти підлаштували свою роботу під нові реалії. Налагодили контакти з міжнародними гуманітарними організаціями, приймали, розподіляли та видавали людям допомогу. На той час до Слов’янська прибували переселенці з районів, де точилися активні бойові дії. Вони потребували всього - харчових продуктів, засобів гігієни, одягу тощо. Місцевим мешканцям теж була необхідна підтримка.

Фото: Розвантаження гуманітарної допомоги        

Майже щодня в офісі БФ «Слов’янська мрія» проводили антистресові заняття для дорослих і дітей. Навіть під час тривоги, знаходячись в укритті, голова фонду Євгенія Алфімова, яка захоплюється йогою, навчала людей дихальних вправ, що заспокоюють і відволікають від сумних думок. Активістки фонду випікали пиріжки та різні смаколики для бійців тероборони та працівників волонтерських центрів, які на той час знаходилися у місті.

Майже мирна діяльність

Згодом «Слов’янська мрія» повернулася до своєї головної місії – робити людей щасливими. Так склалося, що фонду довелося покинути свій попередній офіс та переїхати у нове приміщення, яке стояло порожнім впродовж кілька років. Самотужки зробили ремонт, з яким активно допомогли місцеві мешканці, місцева влада, бізнес та міжнародні донори. На початку 2024 року співробітники фонду поновили роботу на новому місці у повному обсязі.

Зараз, коли через безпекову ситуацію у Слов’янську не працюють заклади культури та дозвілля, простір «Слов’янська мрія» став центром тяжіння для дітей і дорослих, бо тут кожен знаходить собі розраду та заняття по душі.

Фото: Заняття з дітьми у просторі «Слов’янська мрія»     

Попри те, що Слов’янськ є прифронтовим містом і вдалині чутні вибухи, всередині приміщення панує затишна та спокійна атмосфера. Щодня тут кипить робота: проходять різноманітні майстер-класи, працюють психологи, з підручних матеріалів готується реквізит для свят.

Майстрині фонду навіть проводять заняття онлайн. Цього року був організований майстер-клас з мешканцями гуртожитку для ВПО у Кропивницькому. Виготовляли власноруч ляльку-мотанку – український оберіг, що символізує захист, материнську любов і добробут.

Фото: Онлайн майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки «Слов’янське щастя»

Також команда БФ «Слов’янська мрія» спрямовує свої зусилля на підтримку вразливих категорій. Нещодавно волонтери фонду за підтримки БФ «Діти – квіти України» надали допомогу двадцятьом багатодітним родинам, в яких виховується 75 дітей. Ці родини отримали необхідну побутову техніку.

Фото: Побутова техніка для багатодітних сімей Слов’янська

Проєкт «Літокрил» тепер у Слов’янську

У липні у Слов’янську, на базі БФ «Слов’янська мрія», запрацював перший на території Донецької області простір психоемоційної підтримки «Літокрил» для дітей, які постраждали від війни. Аналогічні дитячі центри відкриті у Києві, Полтаві, Харкові та прифронтових громадах Харківської області. Нині ж перший такий осередок надає підтримку дітям і на Донеччині - у Слов’янську.

Проєкт реалізується за підтримки Razom for Ukraine та допомагає дітям та батькам у прифронтовому регіоні, а також переселенцям. Тут щодня надають безплатні психологічні консультації, допомагають відновити психоемоційний стан, соціалізуватись та надолужити або отримати нові знання.

Різноманітні, цікаві та пізнавальні заходи проводять із дітьми. Малечі показують досліди, навчають робити аплікації та поробки. Тут відбуваються заняття з англійської мови, підготовка до школи та різні творчі активності. З дітьми працюють психологи та соціальні працівники.

Фото: Діти пізнають світ через хімічні досліди

Проєкт «Літокрил», що впроваджується у Слов’янську, дуже важливий для прифронтового міста. Адже тут багато родин із дітьми й потреба у відновленні повноцінного життя дітей є доволі гострою. Навчальні заклади та гуртки не працюють, діти не мають можливості спілкуватися, навчатися, отримувати психологічну та освітню підтримку. Крім того, завдяки цьому проєкту діти можуть надолужити шкільні знання, підготуватися до першого класу, навчитися створювати щось своїми руками. Заняття проводяться також для підлітків, а дорослі мають можливість долучитися до заходів, спрямованих на психоемоційну підтримку.

Важливим є й те, що проєкт «Літокрил» передбачає й ремонтні роботи у тих приміщеннях, де відкривають дитячий простір, якщо в цьому є потреба. Завдяки цьому у приміщенні фонду «Слов’янська мрія» встановили нові вікна і двері, а також облаштували пандус.

Не залишається осторонь і місцева влада. Днями на майданчику біля фонду була встановлена нова гойдалка, а пандус на вході оздоблений поручнями. Такі зміни не лише урізноманітнюють дозвілля дітей, а також покращують доступність для осіб з інвалідністю та створюють можливості для активного відпочинку та соціалізації.

Фото: Дитячий майданчик біля БФ «Слов’янська мрія»

Своєю нинішньою діяльністю активісти фонду доводять, що навіть в умовах війни є можливість мріяти та діяти. Коли є бажання допомагати людям, то можна втілити у життя будь-яку ініціативу, навіть у прифронтовій громаді.

Світлана Денисенко