Користуєшся своїм авто у новому році? Дізнайся про нові правила страхування
З початку року в Україні розпочалася реформа автострахування, орієнтована на впровадження європейських стандартів. Її головна мета — посилення фінансового захисту автовласників та покращення рівня страхового сервісу.
Якими будуть нові ліміти компенсацій
З початком реформи ліміти виплат за страховим полісом автоцивілки (https://uniqa.ua/private/auto/avtograzhdanka/) значно зростуть:
- за шкоду майну максимальна сума збільшиться зі 160 000 грн до 250 000 грн;
- за шкоду життю та здоров'ю виплата зросте з 320 000 грн до 500 000 грн.
Раніше водіям нерідко доводилося покривати частину збитків власним коштом, якщо страхової виплати не вистачало. Наразі такі ризики практично виключені.
Як і раніше, поліс ОСЦПВ необхідний, щоб захистити водія від непередбачених фінансових витрат, пов'язаних з компенсацією збитків постраждалих внаслідок ДТП. Оплата ремонту автомобіля потерпілого, покриття медичних витрат або відновлення пошкодженої нерухомості лягають на страхову компанію.
Важливо пам'ятати, що автоцивілка не покриває збитків, завданих майну самого страхувальника.
Інші зміни в обов’язковому автострахуванні
Тепер автоцивілка в Полтаві (https://uniqa.ua/private/auto/avtograzhdanka/poltava/), як і в інших населених пунктах України буде оформлятися без франшизи. Це означає, що страхова компанія покриє всі збитки без участі клієнта.
Ще одна новація пов’язана з тим, що компенсація проводитиметься у повному обсязі, без урахування амортизації деталей транспортного засобу. А замість грошової виплати страхова компанія зможе організувати ремонт автомобіля на сертифікованих СТО.
Ці зміни спрямовані на спрощення процедур та підвищення довіри до страхових компаній, що робить процес автострахування більш комфортним для клієнтів.
Нововведення для учасників бойових дій
Зміни у законодавстві щодо обов'язкового страхування відповідальності водіїв стосуються тих, хто має статус учасників бойових дій (УБД). Відтепер власники автомобілів, які мають посвідчення УБД, зобов'язані оформляти поліс ОСЦПВ, але для них передбачені певні пільги.
Раніше їх було звільнено від необхідності оформляти автоцивілку. Тепер такий поліс став обов'язковим, проте для цієї категорії громадян передбачено знижку — розмір страхового внеску за договором зменшується на 50%.
Щоправда, щоб автомобілісти-ветерани змогли скористатися правом на пільгу, потрібно дотриматися таких умов:
- об'єм двигуна авто має бути до 2500 куб. см, або потужність електродвигуна – до 100 кіловатів;
- автомобіль має належати учаснику бойових дій;
- управління здійснюється виключно власником або іншою особою із пільгової категорії.
- машина не повинна використовуватися для комерційних перевезень.
Також пільга поширюється лише на один автомобіль, що належить страхувальнику. Якщо учасник бойових дій володіє декількома транспортними засобами, знижка буде застосовуватися лише на один з них.
Ризики відсутності поліса ОСЦПВ
Наявність автоцивілки є обов'язковою для всіх автовласників. Її відсутність може призвести до низки негативних наслідків. Зокрема, згідно із законодавством України, відсутність поліса ОСЦПВ тягне за собою штраф. У 2024 році сума адміністративного стягнення становила 425 грн. Якщо штраф не сплачено протягом 15 днів, його сума зростає до 850 грн.
Також у разі ДТП з вини незастрахованого водія винуватець зобов'язаний самостійно покрити витрати на ремонт автомобіля, лікування постраждалих або відновлення майна.
Крім того, якщо компенсацію потерпілим здійснює МТСБУ (Моторне страхове бюро України), воно має право подати позов проти винуватця ДТП, стягнувши з нього усі витрати.