Слов'янськ – мирне місто на охопленій війною Донеччині
Попри близькість до фронту, Слов’янськ намагається жити звичайним мирним життям.
Донецька область нині постійно згадується у воєнних зведеннях. Ворог з усією силою тисне на наших воїнів, фронт поступово рухається у західному напрямку. На тлі цих подій Слов’янськ також не оминає доля прифронтового населеного пункту, що час від часу потрапляє під обстріли. Утім місто живе майже мирним життям. Вулиці доглянуті, прибрані, працюють магазини та кав’ярні, багато людей гуляють у парках та відвідують улюблене місце відпочинку – Словкурорт.
Обстріли та відновлення
На початку серпня Слов'янськ зазнав чергового обстрілу. Цього разу влучання сталося в узбіччя дороги на в’їзді до міста, уламками було пошкоджено цивільну автівку. Загорівся торговельний павільйон та суха трава. На щастя, люди не постраждали. Підрозділ ДСНС оперативно впорався з пожежею.
Фото: Черговий обстріл Слов’янська
Попередні атаки завдали набагато більшої шкоди місту. Пошкоджені або суттєво зруйновані декілька дитячих садочків, шкіл, медзакладів, житлових будинків. Місцева влада намагається власними силами полагодити будівлі. Для цього залучають безробітних мешканців в рамках проєкту «Армія відновлення» - коли люди працюють на благо громади, а зарплату отримують від державної Служби зайнятості.
Суспільно корисні роботи від Служби зайнятості спрямовані також і на благоустрій. Місцеві мешканці, котрі втратили роботу, прибирають вулиці та парки, висаджують квіти, викошують траву тощо. Така форма роботи корисна як для жителів, так і для та громади. Бо надає можливість безробітним працювати та отримувати заробітну плату. З іншого боку, своєю працею ці люди допомагають у відновленні та прибиранні міста.
Фото: Місцеві безробітні залучаються до робіт із благоустрою
Завдяки таким діям Слов’янськ виглядає охайним та доглянутим. Улюблене місце відпочинку містян – парк Шовковичний – виглядає не гірше ніж до війни. Чотири роки тому в ньому відбулася повна реконструкція, після чого парк підтримується у належному стані навіть під час війни.
Фото: Прогулюючись алеями парку, можна забути, що за два десятки кілометрів йде страшна війна
Цього спекотного літа багато людей, як слов’янців, так і жителів сусідніх міст, приїжджають відпочивати на Словкурорт. Тут на солоних озерах облаштовані пляжі, працюють кафе та прокат лежаків. Дістатись до місця відпочинку містяни можуть тролейбусом, що курсує за розкладом.
Фото: Словкурорт приваблює місцевих та жителів сусідніх міст
Комунальна інфраструктура та соціальні проєкти
У Слов’янську майже безперебійно надаються всі комунальні послуги. Якщо через обстріли відбуваються потрапляння в якісь об’єкти, їх намагаються відновити у найкоротший термін. Крім того, прифронтовому місту допомагають міжнародні гуманітарні організації. Нещодавно фонд ЮНІСЕФ профінансував модернізацію лабораторій Словміськводоканалу. Кошти у сумі 15,8 млн грн будуть спрямовані на модернізацію трьох лабораторій, які працюють на фільтрувальній станції, очисних спорудах та в адмінбудівлі комунального підприємства.
Фото: Словміськводоканал отримав допомогу від ЮНІСЕФ
Кошти від фонду пішли на закупку сучасного лабораторного обладнання, приладдя, реактивів для своєчасного і якісного контролю показників питної води, що подається споживачам.
Піклуючись про здоров’я мешканців, місцева адміністрація заохочує до роботи у місті лікарів. Через війну у Слов’янську бракує медпрацівників, а жителів залишилось доволі багато, а ще й додалося переселенців. Тому двом лікарям надали дві однокімнатні квартири в центрі міста. Це відбувається вперше з початку повномасштабного вторгнення.
«Те, що у нашій громаді не вистачає лікарів, відомо кожному мешканцю. Ця проблема була ще до війни. Тому добре, що зараз маємо можливість заохочувати житлом молодих лікарів, інтернів, спеціалістів, які приїздять до нас із громад, де вже не працюють лікарні», - повідомив начальник міської військової адміністрації Вадим Лях.
Попри близькість бойових дій, у Слов’янську проживає багато дітей. Під час літніх канікул діти не залишилися без уваги дорослих. Зокрема, ними опікується БФ «Слов’янська мрія». Офіс фонду та інформаційно-інклюзивний центр для дітей, підлітків і дорослих відкрилися у березні цього року в мікрорайоні Лісний. Кожного дня тут проходять різноманітні майстер-класи, працюють психологи, з підручних матеріалів готується реквізит для свят. У серпні біля офісу БФ «Слов'янська Мрія» активна молодь міста разом із волонтерами й батьками створили зону відпочинку.
Фото: Підлітки плідно попрацювали над облаштуванням простору біля фонду
Не забуває Слов’янськ і про свої втрати. Нещодавно в громаді створили Меморіал пам’яті. Ресурс присвячений місцевим жителям, які загинули внаслідок російської агресії проти України. Серед них військові та волонтери, які віддали життя на захист нашої держави, та цивільні мешканці, які стали жертвами ворожих обстрілів. Життєву історію кожного та кожної з них можна прочитати у відповідному розділі. Слов’янська адміністрація створила цей меморіал, щоб увічнити пам’ять всіх земляків, які були вбиті російською армією. На жаль, із часом їх стає все більше, тому інформація доповнюється.
Світлана Денисенко