Евакуація з прифронтової Донеччини: «Білі Янголи» рятують дітей та дорослих

23 жовтня 2024 0

Донецький напрямок залишається найгарячішою точкою на карті бойових дій. Ворог невпинно просувається, прориваючи нашу оборону, і навіть ті населені пункти, які ще недавно здавалися відносно спокійними, стають надзвичайно небезпечними. Попри це, люди, переважно літні, до останнього не хочуть залишати свої домівки, а іноді, що ще гірше, під вогнем опиняються родини з дітьми. Щоб запобігти трагедії, влада вдається до примусової евакуації дітей, поки не стало занадто пізно.

Також, коли обстріли стають надто інтенсивними, селища перетворюються на руїни, а сусіди гинуть під час бомбардувань, люди самі вирішують евакуюватися. І в такі моменти на допомогу приходять поліцейські екіпажі «Білий Янгол». Ризикуючи власним життям, вони виїжджають у саме пекло, щоб врятувати тих, хто залишився під вогнем і знаходиться під загрозою неминучої загибелі.

Примусова евакуація дітей з Костянтинівської громади

Через постійні обстріли Донецька військова адміністрація прийняла рішення розпочати з 26 серпня примусову евакуацію родин з неповнолітніми дітьми з Костянтинівської громади. Рятівне переміщення триває по теперішній час. До початку заходів у громаді перебувало близько 2000 дітей, наразі залишається понад 200. Виїхати сім’ям допомагають поліцейські.

Для цього спеціально сформовані евакуаційні групи, які у супроводі екіпажу «Білий янгол» поліції Бахмута безпечно вивозять дітей з батьками на броньованих авто, вдягнувши на малечу захисні комплекти. З дітьми поводяться турботливо, а щоб вони заспокоїлися, дозволяють взяти з собою улюблені іграшки та домашніх улюбленців.

Фото: Дітей евакуюють на броньованих авто, вдягнувши на них дитячі шоломи та бронежилети

Родини з дітьми  спочатку евакуюють до Краматорська, де їм надають прихисток у шелтері. Потім пропонують безплатно виїхати центральних або західних регіонів країни.

Останнім часом у Костянтинівській громаді й дня не минає без обстрілів. Ворог хаотично б’є з усіх видів озброєння по житлових кварталах Костянтинівки та навколишніх населених пунктах. Гатять з усіх видів озброєння.

«Раптом ракета прилетіла, щось гучно бахнуло, уламки полетіли на всі боки. Всі просто попадали на землю, бо ховатись нікуди та й не було часу. На щастя, всі живі, тільки паркани повалило та шибки в домах вилетіли. Одразу зайнялася суха трава, ми думали, що все згорить. Але хлопці-пожежні швидко приїхали та загасили вогонь», - розповідає місцевий мешканець після чергового обстрілу.

Фото: Костянтинівська громада щодня потрапляє під обстріли

Загалом у громаді значно погіршилася ситуація. Через постійні обстріли часто виникають перебої зі світлом, водою та газом. Полагодити комунікації швидко не можна – ремонтні бригади іноді не можуть дістатись місць пошкоджень, бо там небезпечно. Тому все більше людей зголошуються на евакуацію.

Евакуація з лінії боєзіткнення

Місто Селидове наразі знаходиться на самісінькій лінії фронту, проте тут досі залишаються місцеві мешканці. Вони не хотіли виїжджати, коли це було більш-менш безпечно, а зараз їх життя перетворилося на виживання, причому під постійною загрозою бути вбитими. Щоб врятувати людей від смертельної небезпеки, правоохоронці по декілька разів на день здійснюють евакуаційні рейси.

За останні кілька днів поліцейські вивезли з Селидового десятки людей. Серед них – маломобільна бабуся Валентина. Про евакуацію старенької попросила її донька, яка живе в іншому регіоні країни. Бабуся не може самостійно пересуватися, тож виїхати сама не могла, і залишити її під обстрілами було не по людськи. Екіпаж «Білий Янгол» врятував жінку, тепер вона у безпеці та зможе отримати необхідне лікування.

Фото: Евакуація хворої жінки з Селидового

Евакуація під покровом ночі

Іноді поліції доводиться вивозити жителів прифронтових сіл Донеччини вночі, щоб уникнути потрапляння під ворожий вогонь. Нещодавно така операція відбулася в селі Новоселидівка, де нині тривають активні бойові дії. Вивозити людей довелося вночі. Екіпаж «Білого Янгола» спільно з поліцією Курахового, ризикуючи життям, евакуював поранену жінку та ще п’ятьох місцевих жителів, які звернулися по допомогу.

Заявка на евакуацію надійшла вранці, але через інтенсивні бої в'їхати в село вдалося лише вночі. Операція проходила майже наосліп: освітлення не використовували, покладалися на прилади нічного бачення. Під захистом броньованого транспорту правоохоронці вивезли 75-річного чоловіка та чотирьох жінок віком від 60 до 70 років. Їх розмістили в шелтері, а згодом переселили до Дніпропетровської області.

Виїжджають з домашніми тваринами

72-річна Тетяна Григорівна, жителька прифронтового Зарічного Лиманської громади, одного дня нарахувала понад 30 обстрілів по селу та поруч із ним. Літня жінка більше не могла залишатись вдома під постійними ударами та попросила поліцейських евакуювати її. Та й дому як такого вже не залишилося – оселю зруйнували ворожі снаряди, тож виживала у літній кухні.

Нещодавно Тетяна Григорівна втратила сина. Сусіди поховали тіло поблизу будинку. Тоді «Білі Янголи» допомогли матері організувати поховання на кладовищі та оформити всі необхідні документи, щоб отримати допомогу. Згодом жінка попросила поліцейських вивезти її у безпечне місто. У визначений день правоохоронці прибули на броньованому автомобілі. Окрім побутових речей, пенсіонерка забрала із собою двох собак та курей. Наразі жінка налагоджує життя на новому місці.

Фото: Поліцейські вивезли жительку Лиманщини  з лінії бойових дій

Евакуація з прифронтової Донеччини триває. Поліцейські допомагають виїхати не лише родинам з дітьми та маломобільним людям, а й тим, хто втратив свої домівки та рідних, іноді навіть разом з домашніми улюбленцями. Ці героїчні зусилля спрямовані на те, щоб уберегти мирних мешканців від смертельної загрози та надати їм можливість почати нове життя у безпечніших регіонах України.

Світлана Денисенко