З 16 січня 2021 року сфера обслуговування має перейти на українську мову
Із 16 січня 2021 року сфера обслуговування має перейти на державну мову. Це означає, що всі магазини, салони, торговельні центри, інтернет-магазини мають першочергово обслуговувати та надавати інформацію про товари та послуги українською. От що про такі зміни кажуть у полтавських закладах.
"Якщо треба, говоримо англійською, якщо прийде українець – говоримо українською, прийде росіянин – будемо говорити російською", – сказала перукарка Людмила Лєпьошкіна.
"Звісно українською. Якщо просять перейти, буває приходять розмовляють англійською, то переходимо на англійську", – розповіла продавчиня Анастасія.
"Я вважаю, що це правильно, і спілкуватися українською мовою буде правильно. Ми ж українці все ж таки", – розказала продавчиня Яна Звіздун.
"У нас були ситуації, коли просять перейти на українську, ми можемо перейти звичайно без проблем. І буває, що просять перейти на російську", – сказала працівниця кав'ярні Владислава Тимошенко.
Відвідувачі цих закладів відповідають так.
"Я розумію й українську і російську. Мені однаково, якщо чесно", – сказав відвідувач перукарні Олег Чередник.
"Наша рідна мова – українська, якщо людина розмовляє російською і не розуміє української, тоді можна перейти на російську мову. Але бажано українською, тому що у нас росте молоде покоління і бажано прищеплювати любов до рідної мови, й до рідної землі", – прокоментувала відвідувачка магазину Олена Рудич.
"Наша українська мова – гарна, і її потрібно розвивати. Ми живемо в Україні потрібно вдосконалювати мову й розповсюджувати", – сказала відвідувачка кав'ярні Ольга Жадан.
За побажання осіб, обслуговування може здійснюватися іншими мовами.
"Такий закон є актуальний і те, що він набув чинності. Хтось буде заперечувати, й казати, що це не правильно, що, мовляв, складно. Нічого складного немає, потрібно любити й вивчати українську мову, адже ніхто не обмежує спілкування в побуті іншими мовами", – розповів культуролог Євген Савісько.
"Цей закон розповсюджується на всі сфери діяльності й стосується починаючи від маленького магазину й закінчується будь-яким державним органом. Є перехідний період, тож можливо за перше порушення буде попередження, але потрібно розуміти, що перехідний період вже закінчується, бо сам закон був ухвалений у 2019 році, а набирає чинності з 2021 року. Тобто це й був той час, коли всі повинні були перейти на використання державної мови", – розповів юрист Тарас Захаров.
За дотриманням закону буде стежити уповноважена особа з питань мови. А Держпродспоживслужба зможе приймати скарги про порушення на місцях. Штраф складе від 3400 до 10 200 гривень.