

У Полтаві вже понад три місяці працює кав’ярня-пекарня “Сходинка”, розташована у понад столітній будівлі колишнього Полтавського учительського інституту. Нещодавно власник заснував ініціативу для полтавців, щоб спільними зусиллями допомогти відновити цю історичну будівлю.
Історія будинку
Кав’ярня розташована у стінах колишнього Полтавського учительського інституту, заснованого в 1914 році. Цей навчальний заклад був справжнім осередком знань, маючи обладнані кабінети, включаючи природничо-історичний, фізичний та хімічний. Також тут були спеціальна гімнастична зала та дві бібліотеки – фундаментальна і студентська. У липні 1919 року інститут трансформувався у Полтавський педагогічний інститут, який згодом переїхав. А цю будівлю надалі використовували як житловий фонд.
Як старовинна будівля отримала нове життя
Як розповідає власник “Сходинки” Андрій Безкоровайний будівлю під оренду знайшли, ще перед ковідом. Будинок, якому понад 100 років, була у поганому стані, тому засновники самостійно вкладали кошти в ремонт. Вони намагалися звернутися за допомогою до ЖЕКу, проте їм відповіли, що коштів на ремонт — немає.
«Мені дуже сподобався цей будинок, він розташований на перехресті двох вулиць та має велику історію. Нам вже тоді хотілося його максимально відремонтувати і при цьому зберегти ідентичність», — зазначив пан Андрій.
Окрім ремонту приміщення, провели нову електромережу, укріпили міжповерхові перекриття, частково зробили гідроізоляцію (будинок постійно підтоплюється) та пофарбували фасад.
Під час ремонту намагалися зберегти історичні елементи. Стіни у двох залах «оголили» до цегляної кладки, залишивши їхній вигляд майже таким, як 100 років тому. Одну залу пофарбували в темно-зелений колір, іншу залишили в «первинному» вигляді.
«Ми вирішили залишити стіни у виді старовинної цегли де це було можливо, в деяких місцях видно що є дірки у кладці, їх ми не шпаклювали навіть. Це яскраво ілюструє те як ми живемо зараз і на руїнах будуємо своє майбутнє», — пояснив власник.
Волонтерська кухня замість кав’ярні
На початку повномасштабної війни у приміщенні “Сходинки” зійшлись шефи полтавських закладів, разом з якими команда перетворила заготівельний цех у волонтерську кухню з гуманітарним складом, в якому щодня сотнями порцій готували й передавали їжу військовим, ТРО, ВПО та людям, які потребували підтримки.
Як кав’ярня підприємство відчинило свої двері аж навесні 2025 року.
“Так склалося, що відбулися зміни у команді і вже в оновленому складі ми буквально за три місяці розпочали працювати. Шлях довжиною майже у сім років закінчився і ми нарешті відкрилися ” - розповідає пан Андрій.
“Сходинка”— перетин двох вулиць, “здибанка” друзів та початок нового
Цікавою є також історія назви, адже для власника назва “Сходинка” — це локація кав’ярні — перехрестя двох вулиць ( Дмитра Коряка та Просвіти). Для працівників та гостей — місце для зібрання з друзями так звана “здибанка”.
“Також "Сходинка"— символічний початок нового етапу, крок уперед для тих, хто вирішив спробувати щось нове, розвиватися та втілювати свої мрії”, — додає пан Андрій.
“Наша обачливість допомогла зберегти життя людям під час дронової атаки”
Як згадує власник кав’ярні нещодавно сильний вітер спричинив обвалення цегли та відрив металевих елементів з даху кав'ярні-пекарні. Команда одразу ж організувала першочергові протиаварійні роботи. Це рішення допомогло уникнути травмування перехожих, які шукали порятунку у закладі під час обстрілу будівлі ТЦК та СП.
"Наша обачливість допомогла зберегти життя людям під час дронової атаки", — розповідає він.
“Це не просто ремонт будівлі, це символ нашої стійкості”
Так у команди виникла ініціатива спільними зусиллями разом з полтавцями провести реставрацію будинку де працює “Сходинка”. У закладі продаються спеціальні напої, всі кошти від продажу яких спрямують на його ремонт та відновлення. Андрій Безкоровайний розповів про першочергові плани: провести додаткові протиаварійні та відновлювальні роботи фасаду й даху. Для цього потрібно відремонтувати цегляні елементи, продовжити очищення та фарбування фасаду, а також попрацювати над оздобленням прилеглої території.
"Зараз, як ніколи, важливо об'єднуватися. Ми бачимо, що лише спільними зусиллями та соціальною згуртованістю можна відновити те, що було зруйновано або занедбано. Цей проєкт — це не просто ремонт будівлі, це символ нашої стійкості та здатності відбудовувати наше місто ", — зазначив Андрій Безкоровайний.