Метапневмовірус в Україні: що відомо про захворювання?
На початку 2025 року в Китаї зафіксували спалах метапневмовірусної інфекції.
У Пекіні коментують поширення HMPV як щорічне зимове явище, яке переживає зараз багато інших країн. Втім, незвичайного, критичного сплеску саме метапневмовірусу китайські органи охорони здоров'я не підтверджують.
В Україні поки що офіційно підтверджені 14 випадків захворювання на метапневмовірусну інфекцію, повідомив центр громадського здоров'я. Метапневмовірус циркулює в Україні протягом кожного епідемічного сезону, і наразі ситуація рутинна й контрольована.
Що це за вірус?
Метапневмовірус виявили ще у 2001 році, він належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV).
Станом на 5 січня 2025 року, HMPV виявили у 14 осіб. З них віком 0-4 роки - 2 особи, 5-14 років - сім осіб, 30-64 роки - чотири особи та віком 65 і старше - одна особа.
Така ситуація спостерігалась і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024 років за аналогічний період - тоді хворих було 24.
Симптоми та перші ознаки хвороби
Симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, температура. Порівняно з таким захворюванням як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.
Вірус може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку. Особливо під загрозою маленькі діти, люди похилого віку та люди з ослабленою імунною системою.
Зараження відбувається крапельним шляхом. Частіше захворювання проходить легко у вигляді нежитю і кашлю, але може бути тяжким із розвитком дихальної недостатності, що частіше спостерігається у людей з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.
Орієнтовний інкубаційний період: від трьох до шести днів, а середня тривалість - сім-десять днів. HMPV найбільш активний протягом пізньої зими та навесні.
Як захиститися
Рекомендують:
обмежити контакти з хворими;
регулярно мити руки з милом;
провітрювати приміщення;
уникати масових заходів;
дотримуватись етикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя).
Також важливо людям з групи ризику спостерігати за своїм здоров'ям — лікувати хронічні захворювання та вживати вітаміни (зокрема вітамін D) за призначенням фахівця.
Якщо ж з'явилися симптоми, схожі на грип, або були контакти із хворою людиною, варто проконсультуватися з лікарем щодо тестування.